سیب

سی

سی

سی
1397/11/17 چهارشنبه همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار شد: نشست نقد و بررسی کتاب «وقت معلوم» در کتابخانه ولیعصر(عج) شهرستان ورامین همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کتاب «وقت معلوم» در کتابخانه عمومی ولیعصر(عج) شهرستان ورامین نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به همت لیلا فاطمی کلش کتابدار کتابخانه، نشست نقد و بررسی کتاب "وقت معلوم" با حضور مهدی کفاش نویسنده اثر، ابراهیم زاهدی مطلق منتقد نشست، محمدرضا شرفی خبوشان کارشناس ادبیات داستانی، محمدرضا کریمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین و جمعی از اساتید دانشگاههای ورامین و نیز اعضای علاقمند به ادبیات داستانی در کتابخانه عمومی ولیعصر(عج) شهرستان ورامین برگزار شد.

در ابتدای نشست محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده و منتقد کشوری و مجری و کارشناس برنامه به معرفی نویسنده و منتقد برنامه پرداخت.

شرفی در معرفی منتقد گفت: ابراهیم زاهدی مطلق دانش آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی و متولد 1340 در تهران است؛ وی از مدیران بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران می باشد و تاکنون حدود 20 عنوان کتاب کودک، نوجوانان و بزرگسال در حوزه های دفاع مقدس، تاریخ شفاهی و زندگینامه بزرگان علم و تاریخ ایران باستان نوشته است که این آثار شامل داستان، تحقیق و گفتگو می باشد. رضای زهرا، یک جعبه پر از دروغ، آریوبرزن، نسل باروت، سقوط در سکوت از آثار ایشان است.

سپس استاد شرفی به معرفی نویسنده پرداخت و گفت: مهدی کفاش متولد 1357 در مشهد است و در قم زندگی می کند.  از آثار مهم کفاش می توان داستان " یکی بود سه تا نبود" ، "وقت معلوم" و "قرار مهنا" را نام برد؛برگزیده جشنواره داستان جوان، برگزیده جشنواره داستان معجزه آخر و کاندید جایزه جلال سال 96 از جلمه جوایز کسب شده کفاش است.

شرفی درباره داستان وقت معلوم گفت: موضوع داستان مربوط به زندگی طلبه جوانی به نام فواد است که قصد دارد درس قضاوت بخواند اما عمویش که از قضات بزرگ اوایل انقلاب بود به وی توصیه می کند که قبل از اینکار سه پرونده مجهول مربوط به دوره پیش از انقلاب را مطالعه کند اگر توانست برای این پرونده ها پاسخی بیابد می تواند قاضی موفقی باشد؛ فواد در جریان بررسی این پرونده ها درگیر شخصیت هایی می شود که موجبات فریب خوردن وی را فراهم می کند.

در ادامه ابراهیم زاهدی مطلق منتقد برنامه اظهار داشت: جلسات نقد همواره با نگاه بررسی نقاط قوت و ضعف اثر نیست بلکه می بایست درس هایی درباره داستان نویسی برای علاقمندان به این حوزه در بر داشته باشد.

وی به فرم و تکنیک های موجود در داستان و خطی نبودن آن اشاره کرد و گفت: گاهی راوی در حال مرور خاطرات است و گاهی در حال نوشتن اعترافات خود در محلی که زندانی است.

زاهدی ادامه داد: یک نویسنده برای خلق جهان داستانی خود از یک سری مصالحی استفاده می کند که هر یک از این مصالح باید درست و به جا و به اندازه انتخاب شوند.

وی از مصالح مهم عناصر داستان را نام برد و ازعناصر داستان به شخصیت پردازی اشاره کرد و افزود: تعدد شخصیت های داستان کتاب «وقت معلوم» به ویژه شخصیتهایی که در تاریخ معاصر ما وجود دارند و اسناد و مدارک فعالیت هایشان در تاریخ انقلاب موجود است موجب می شود که مخاطب در خوانش داستان دچار مشکل شود و حتی ممکن است در خلال داستان گاهی این شخصیتها را به یاد نیاورد.

زاهدی گفت: کفاش درباره هریک از این شخصیتها می توانست یک داستان بنویسد و اما با تعدد شخصیتها موجب شلوغی داستان شده و مخاطب را سر در گم می کند؛ این تعدد افراد موجب شده است نتوان قهرمان داستان و یا حتی ضد قهرمان را تشخیص داد؛ برخی از این شخصیتها در میان داستان سرنوشتشان نامعلوم باقی می ماند اما با همه این وجود نویسنده توانسته جهان داستانی قابل قبولی خلق کند

زاهدی درباره محتوای داستان نیز گفت: محتوای داستان دارای پیامهای هشدار دهنده است حتی اولین چیزی که در زمینه محتوا جلب نظر می کند نام کتاب است  که برگرفته از آیه 81 سوره مبارکه "ص" که در این سوره خداوند با شیطان صحبت می کند و به او می گوید تو از مهلت داده شدگانی تا روز وقت معلوم؛ انسان در لبه تیغ است و ممکن است دچار اشتباه شود ولی باید آگاه باشد که برای او وقت معلومی در نظر گرفته شده است.

منتقد کتاب اثر را داستانی قابل قبول توصیف کرد اما تنها به خاطر وجود خرده روایتهای زیاد در داستان به آن نقدهایی وارد دانست.

در ادامه حاضرین نقطه نظرات خود را درباره کتاب بیان کردند.

در ادامه شرفی از حضار دعوت کرد تا نظرات خود را درباره کتاب ارائه دهند. در این میان برخی از اعضا از دلایل وجود برخی شخصیتها سوال کردند و اینکه آیا تجربه های زیستی نویسنده در خلق اثر تاثیر داشته یا نه؟ و همینطور درباره باورپذیر بودن برخی حوادث در داستان و همینطور شروع نامناسب داستان نقدهایی را بر کتاب وارد دانستند. سپس کارشناس جلسه از نویسنده خواست تا بیانات خود را درباره نظرات مطرح شده بیان کنند.

 کفاش در ابتدا اذعان داشت وی خود را یک نویسنده تجربه گرا می داند و حتی در نوشتن این اثر مجبور شده برخی از موقعیت های کتاب را تجربه کند.

در بخش پایانی جلسه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین محمدرضا کریمی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از مدعوین ویژه جلسه تقدیر کرد و جلسه با مراسم نمادین جشن امضا، عکس یادگاری با نویسنده و نیز پذیرایی  از حضار و مهمانان به پایان رسید.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 274