امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
1
محبوبه کفیلی مسئول کتابخانه باباطاهر: حضور مسئولین در طرح کتابخانه‌گردی نشانگر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی است طرح کتابخانه گردی در کتابخانه های عمومی تازه تاسیس شنبه 18 اسفند با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در کتابخانه باباطاهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ محبوبه کفیلی مسئول کتابخانه باباطاهر درخصوص بازدید مسئولین نهادهای مختلف از این کتابخانه در طرح کتابخانه گردانی اظهار کرد: حضور شخصیت هایی چون حجت الاسلام ابوترابی امام جمعه محترم شهر تهران و خانم فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نشانگر اهمیت کتاب و کتابخوانی نزد مسئولین است. این استقبال ادامه فعالیت در این عرصه را از حساسیت بیشتری برخوردار می کند، طوری که می بایست تلاش هایمان را دو چندان کنیم. کتابخانه گردی طرحی نوین و مثبت است، اما چنین طرحی نیازمند حمایت جدی رسانه ها، به ویژه صدا و سیما است که می توانند نقش موثری در انعکاس فعالیت ها در عرصه مطالعه و کتابخوانی داشته باشند. کتابخانه گردی طرحی است که می تواند مردم را با فعالیت کتابخانه ها بیشتر آشنا کند و مخاطبین کتابخانه ها را از مخاطبین خاص به مخاطبین عام گسترش دهد.

مسئول کتابخانه بابا طاهر همچنین در خصوص پیش بینی ویژگی های کاربردی در تاسیس کتابخانه های جدید بیان کرد: در بحث کتابخانه سازی و به طور کلی فضاهای اختصاصی چون بیمارستان و دانشگاه علاوه بر تجربه فنی و عمرانی نیازمند مشاوره با کارشناسانی هستیم که در این مراکز فعالیت دارند. با توجه به تدابیری که آقای نیکنام مدیر کل کتابخانه های استان تهران داشتند، ما بخشی از ایده ها و نقطه نظرهای کتابداری را توانستیم در مکان جدید کتابخانه باباطاهر داشته باشیم و اکنون شاهد هستیم که این ایده ها تا چه اندازه می تواند کارآمد و مثمرثمر باشد. اینکه بخش کودک کتابخانه از بخش نوجوان تفکیک شود و سالن مطالعه از بخش مخزن و مرجع جدا باشد، تاثیر زیادی در نحوه ارائه خدمات به اعضا را به دنبال دارد. همچنین ایده شاداب سازی فضای کتابخانه به طور مشخص از کتاب دکتر ابراهیم افشار به نام «شاداب سازی محیط کتابخانه های عمومی» وام گرفته شد و بسیاری از نقطه نظرهایی که در این کتاب آمده بود، دغدغه هایی را شامل می شد که شخصاً از مدت ها پیش در ذهن داشتم.

مریم چهرقانی از کتابداران کتابخانه باباطاهر نیز در بیان نقطه نظرش در ارتباط با طرح کتابخانه گردی گفت: طرح کتابخانه گردی بنا بوده تا فرصتی برای آشتی مردم، مسئولین و اقشار مختلف با کتابخانه های عمومی و خدمات کتابخانه ای باشد. اما این به تنهایی کافی نیست و خوب است که این پیوند تداوم پیدا کند و موجب شود که توجه به کتابخانه های عمومی تنها به این روز محدود نشود. کتابخانه ها باید تبدیل به پایگاه های دائمی فعالیت های فرهنگی برای برطرف کردن هرگونه نیازهای اطلاعاتی و فرهنگی مردم شوند.

شکوفه کریمی از دیگر پرسنل کتابداری این مجموعه در خصوص نحوه برگزاری طرح کتابخانه گردی اظهار کرد: طرح کتابخانه گردی در کتابخانه های عمومی به صورتی که در ابتدا برگزار می شد، شکل مطلوب تری به نظر می رسید؛ چرا که در دوره اول این طرح مسئولین و نمایندگان نهادها تعامل بیشتری با مدیران، اعضا و کتابداران مجموعه ها برقرار می کردند و این بازدیدها بیشتر در قالب تبادل نظر میان میهمانان و کادر فعال در مجموعه شکل می گرفت. در این دوره شاهد هستیم که میزبانی از مدعوین به شکل ستادی انجام شده بود که تا اندازه ای میان میهمانان و فضای کتابخانه فاصله انداخته بود.

حدیث حیدری دیگر کتابدار کتابخانه باباطاهر نیز که در هر دو دوره برگزاری طرح کتابخانه گردی حضور داشته در ارتباط با این طرح گفت: اقدام بسیار مثبت و مفیدی است که مسئولین و نمایندگان نهادها در این روز از کتابخانه ها بازدید می کنند. این بازدیدها نشان از اهمیت دادن مسئولین به کتاب و کتاب خوانی است و امیدوارم این طرح بابی باشد برای اینکه جامعه فرهیخته تری داشته باشیم و روند بازدید مسئولین از کتابخانه ها تداوم داشته باشد.

سارا بابائی کتابدار بخش کودک این مجموعه نیز در خصوص طرح کتابخانه گردی که به بهانه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی برگزار می شود، گفت: این طرح فرصت مغتنمی برای حضور مسئولان در کتابخانه های عمومی است و امکان آشنایی بیشتر با خدمات و فعالیت های این مراکز را فراهم می کند. امیدوارم حضور مسئولان در این مجموعه نویدبخش حمایت های بیشتر نهادها از کتابخانه های عمومی باشد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ