امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
1

2

3

1

1

1

1

1

1

1
حجت ا‌لاسلام ابوتر‌ابی با حضور در طرح کتابخانه‌گردی مطرح کرد: در ادبیات دینی ما توجه ویژه‌ای به امر مطالعه معطوف شده است حجت ا‌لاسلام سیدمحمدحسن ابوتر‌ابی امام جمعه موقت تهران امروز شنبه 18 اسفند در طرح کتابخانه‌گردی نهاد کتابخانه های عمومی کشور از کتابخانه عمومی بازگشایی شده باباطاهر بازدیدکرد.

حجت ا‌لاسلام ابوتر‌ابی در ارتباط با طرح کتابخانه‌گردی در کتابخانه‌های عمومی تازه تاسیس که امسال برای دومین دوره برگزار می‌شود،گفت: توفیق این را داشتم در روزی که با کتاب و کتابخوانی گره خورده در یکی از کتابخانه های شاخص تهران که با معماری زیبا و پرجاذبه زمینه ارائه خدمات خوبی را برای همشهریان عزیز فراهم آورده بازدید داشته باشم. کتابخانه گردی به نظرم طرح بسیار خوبی است و ما برای رشد آمار کتابخوان ها در کشورباید تلاشی جدی را داشته باشیم هر چند اگر بخواهیم آمار واقعی مطالعه در کشور را رصد کنیم، قرائت قران کریم و ادعیه وارده در ایام ویژه در زیارتگاه ها، منازل و مساجد را هم به آمار مطالعه افزون کنیم، فکر می کنم وضعیت سرانۀ مطالعه ما وضعیت خوبی باشد.

وی افزود:امروز تقریباً در تمام مساجد ایران، بعد از نماز تلاوت یک صفحه از قرآن کریم به طور جدی دنبال می شود و نمازخوان های ما قرآن را مطالعه و در معانی آن دقت می کنند. ما اگر این آمار را به آمار مطالعه اضافه کنیم که باید هم اضافه کرد، با آمار دیگری روبه رو خواهیم شد. اما به طور جدی باید زمان و میزان مطالعه در کشور به طور جدی از نظر کمی و کیفی ارتقا پیدا کند.

او در ادامه سخنانش افزود: در ارتباط با ارتقای سرانه مطالعه چند اقدام می تواند نقش موثری ایفا کند. نخست اینکه ما باید کتابخانه هایی به عنوان نمونه مثل کتابخانه باباطاهر را داشته باشیم که از هر جهت پرجاذبه باشد. بنابراین پرداختن به نوسازی و بازسازی کتابخانه ها امری تاثیرگذار می باشد، دوم گسترش کتابخانه های عمومی در شهرها و روستاهای کشور، قطعاً نقش مهمی را در افزایش میزان کتابخوانی خواهد داشت؛ ضمن اینکه ما باید در عرصه عمومی امکان نوآوری را فراهم کرده و در اختیار مردم بگذاریم تا آهسته آهسته مطالعه و کتابخوانی رواج بیشتری پیدا کند. سومین اقدام مهم دیگر این است که رسانۀ ملی، همچنین رسانه های ارتباط جمعی، اهالی هنر و فیلمسازان باید این موضوع را در دستور کار قرار دهند و گوشه ای از فعالیت خود را بر گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه قرار دهند. ما در برنامه ها و سریال های تلویزیونی مان نشانه ای از مطالعه و کتابخوانی نمی بینیم. شخصاً به خاطر نمی آورم که قسمتی از وقت بازیگران در فیلم ها و سریال ها به مطالعه بگذرد و در واقع این موضوع در برنامه سازی های ما مغفول واقع شده است که ضرورت دارد در این زمینه بازنگری شود. علاوه بر این باید فرزندانمان را از آغاز طفولیت و خردسالی با مطالعه مأنوس بنمائیم.

امام جمعه موقت تهران در پایان سخنانش نیز در خصوص نقش امامان جمعه در توصیه به کتابخوانی و مطالعه اظهار کرد: امامان جمعه در کنار دیگر تریبون ها و رسانه ها قطعاً می توانند در ترویج فرهنگ مطالعه تاثیرگذار باشند. در ادبیات دینی ما توجه ویژه ای به امر مطالعه معطوف شده و این فرهنگ تا آن اندازه مورد توجه فرزانگان و تربیت یافتگان مکتب ما واقع شده که برای نمونه علمای ما بالاترین عمل در شب های قدر را مطالعه عنوان کرده اند. مطالعه و تحقیق و تلاش برای افزایش سطح دانش از آموزه های مکتب وحدانی ما است؛ لذا ائمه جماعات می توانند در این جهت نقش مهمی داشته باشند.  

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ