امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
سثب
1397/9/14 چهارشنبه ششمین جلسه کارگاه تفسیر و خوانش شاهنامه در کتابخانه علامه رازی شهرستان ورامین برگزار شد ششمین جلسه کارگاه شاهنامه خوانی، شرح، تفسیر و خوانش ابیات با حضور اکرم باروطی مدرس دانشگاه و جمعی از اعضای علاقمند در کتابخانه علامه رازی شهرستان ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به همت اکرم محسن پور مسئول کتابخانه، جلسه ششم کارگاه شاهنامه خوانی، شرح، تفسیر و خوانش ابیات با حضوراکرم باروطی مدرس دانشگاه و جمعی از اعضای علاقمند در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی برگزار شد.

در این نشست باروطی پیرو جلسات گذشته که از ابتدای شاهنامه آغاز به خوانش و تفسیر کرده بود به شرح و تحلیل چند گفتار نخستین کتاب پرداخت.

وی افزود: در بخش ستایش پیغمبر(ص) فردوسی به خلفای راشدین نیز اشاره داشته است و در بخش مدح حضرت علی(ع) به حدیث معروف: "من شهر علمم و علی دروازه این شهر است" در این ابیات فردوسی گفته اگر به آخرت اعتقاد داری و می دانی پس از مرگ در محشر حاضر خواهی شد، پس پیرو پیامبر(ص) و علی (ع) باش.

اکرم باروطی مدرس دانشگاه اظهار داشت: در بخش "گفتار اندر فراهم آوری کتاب" فردوسی به اهداف و نیت خود از به نظم در آوردن شاهنامه پرداخته است؛ حکیم توس در این ابیات می گوید همه در باب علم و دانش سخن گفته اند اما باید حرفی بزنیم که در این جهان ماندگار باشد؛ فردوسی با تاکید می گوید من با این نامه شاهان و نیاکان ایران ماندگار خواهم شد؛ وی همچنین می فرماید: تمام داستان های شاهان و پهلوانان ایران پراکنده بود و در دست دهقان زادگان و اصیل زادگان ایرانی بود و من همه این داستان ها را جمع کردم و در یک کتاب به نام شاهنامه جمع آوری کردم و مهمترین نکته این بخش این بیت است که حکیم می گوید: " تو این را دروغ و فسانه مدان// به رنگ فسون و بهانه مدان" همواره تاکید فردوسی بر این بوده این داستان های پهلوانی و پادشاهان کهن ساختگی و افسانه نبوده است بلکه تاریخ و فرهنگ ایرانیان بوده است.

در انتهای جلسه باروطی از اعضاء خواست تا دوباره ابیات تشریح شده را بازخوانی کنند.

وی همواره بر این تاکید داشت در کنار آشنایی با داستان های شاهنامه باید خوانش آن نیز به صورت صحیح و شایسته با فراگیران کار شود.

گفتنی است نشست های تفسیر و خوانش شاهنامه فردوسی دوشنبه هر هفته از ساعت16الی18 در کتابخانه علامه رازی شهرستان ورامین برگزار می شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ