فهرست

اخبار شهرستان پاکدشت

با حضور نویسنده اثر برگزار شد:

نشست نقد کتاب «دختر ماه» در فضای مجازی

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت و با حضور سارا عرفانی نویسنده اثر، نشست نقد و بررسی کتاب «دختر ماه» در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «دختر ماه» به صورت مجازی و با حضور سارا عرفانی نویسنده، اصغر فکور منتقد، محمد کارخانه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی، کتابداران و فعالان فرهنگی، نویسندگان بومی و اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت به صورت آنلاین در پنل اسکای روم برگزار شد.

در ابتدای نشست محمد کارخانه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت ضمن تشکر از استقبال نویسندگان بومی شهرستان از نشست های نقد کتاب و شرکت آنها در این جلسات گفت: در سنوات قبل جلسات نقد کتاب به صورت حضوری برگزار می‌شد، اما اکنون به دلیل ملاحظات دوران کرونا جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شود تا همچنان برنامه های فرهنگی به صورت مستمر ادامه یابد و هم خطری سلامت جان شهروندان علاقمند به حضور در نشست های ادبی را تهدید نکند.

وی اظهار داشت: فعالیت های ادارات و کتابخانه های عمومی متوقف نشده است و همچنان در فضای مجازی جلسات متعدد فرهنگی برگزار می شود.

سپس کلیپ تصویری معرفی سارا عرفانی نویسنده کتاب «دختر ماه» برای حاضران پخش شد.

در ادامه اصغر فکور، منتقد اثر اظهار داشت: نویسنده کتاب از قالب متداول روایت داستانی استفاده کرده است. ما با یک روایت داستانی مواجه هستیم که تخیل نیز، به دلیل ناپیدا بودن بخشی از زندگی ائمه و بزرگان در آن به چشم می خورد.

منتقد نشست با بیان اینکه زبان این کتاب، زبان روز جامعه است افزود: کتاب لحن زنانه ای دارد و نویسنده خودش را سانسور نکرده است و حس مادرانه او در این اثر درک می شود. می توانم قلم نویسنده را به (قلم مهربان) تشبیه کنم. شخصاً از صمیمیت و سادگی قلم نویسنده لذت بردم. باید توجه داشته باشیم که گاهی اوقات چیزهایی که نامش را ضعف می گذاریم فقط یک اختلاف سلیقه است؛ داستان حتی در دیالوگ ها و گفت وگوها، به زبان پیچیده نگاشته نشده است.

اصغر فکور تصریح کرد: این کتاب به چاپ چهارم رسیده است، مشخص است که مخاطب به آن توجه ویژه ای داشته است. این که برای قشر نوجوان نگاشته شده است و تعداد صفحات آن مناسب این رده سنی است و اثر روح خوبی دارد و کتاب از پایان بندی خوبی برخوردار است.

فکور در خصوص اشکالاتی که خوانندگان حاضر در نشست به داستان «دختر ماه» ابراز داشتند گفت: این کتاب طرح خاصی ندارد و حرکت آن در ده فصل گزارش روایت خط به خط است و شور داستان کم است. اما این مسئله را هم باید در نظر داشت که خط قرمزهایی که در مورد زندگی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها وجود دارد، امکان استفاده از یک سری از فرصت ها را از نویسنده سلب کرده است. با توجه به این که ما با یک اثر مذهبی روبرو هستیم، نمی‌توانیم این مطلب را یک نقص برای این اثر در نظر بگیریم.

فکور در مجموع تلاش نویسنده را قابل تحسین دانست و گفت: این اثر را داستان موفقی برای نوجوانان می دانم. بسیار ارزشمند است که نویسنده با وجود منابع مختصر این جسارت را داشته است که داستان ۱۲۰ صفحه ای را بنویسد و در ورطه تکرار نیفتد. درست است که به دلیل محدودیت های موجود کاستی هایی در داستان دیده می شود، اما مخاطب نوجوان می تواند ارتباط خوبی با «دختر ماه» برقرار کند.

سارا عرفانی، نویسنده کتاب «دختر ماه» در پاسخ به نظرات حاضران در این نشست آنلاین بیان کرد: در مورد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در منابع اصلی تاریخی ما مثل عیون اخبارالرضا، اطلاعات خیلی کم شاید به اندازه دو صفحه موجود است. این اطلاعات موجود آنقدر نیست که بتوان آن را بسط داد و روی آن دست به خلاقیت زد. با همه تحقیق و پژوهشی که انجام داده ام به روایات درست و مستند دیگری دست نیافتم و با همین اطلاعات محدود سعی کرده ام یک فضای داستانی خلق کنم. برای نگارش کارهای مذهبی لازم است که یک کارشناس به صورت مستمر در کنار نویسنده حضور داشته باشد که متاسفانه این اتفاق نمی افتد و دسترسی مداوم به کارشناسان در این حوزه به سختی امکان پذیر است.

عرفانی در مورد سوالاتی که در خصوص شخصیت پردازی در داستان مطرح شد گفت: چون روایت داستانی، یک داستان روایی بود امکان خلاقیت در شخصیت پردازی برای نویسنده وجود نداشت و باز هم به دلیل وجود اطلاعات کم، کار بر روی شخصیت حضرت معصومه امکان پذیر نبود و چاره ای جز این نبود که به ماجراهایی از امام جواد(ع) و امام رضا(ع) و سایرین متوسل شوم که امکان حضور حضرت معصومه در آن صحنه ها داده می شود.

عرفانی در پایان افزود: چون کتاب «دختر ماه» یک اثر داستانی است، بنابراین از ارجاع و استناد در آن پرهیز نموده ام. این کار یک کار پژوهشی نیست، بلکه اثری داستانی برای نوجوانان است و وجود دو شخصیت اسماء و زینب به عنوان فرزندخوانده حضرت معصومه، برای ارتباط بهتر نوجوانان با کتاب است. البته در منابع اشاره شده است که ایشان برخی از فرزندان علویان را که پدر و مادرشان به شهادت رسیده بودند، به فرزندی می پذیرفتند.

ضمناً در پایان این نشست، سارا عرفانی از این که برای دومین بار آثار او در نشست های نقد برپا شده از سوی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است، تشکر کرد.

گفتنی است در این جلسه آنلاین که سیده مریم حسینی، مسئول کتابخانه عمومی پروین اعتصامی اجرای آن را برعهده داشت، قنبرعلی کرمانی، نویسنده بومی و فعال فرهنگی شهرستان پاکدشت، مریم پیرویسی، کتابدار کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع)، طاهره جمشیدی، کتابدار کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع)، پیمان مژده آور، مسئول کتابخانه عمومی خوارزمی، مژگان آرام، والا کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت و راضیه فریدونی و غزاله پازوکی از نویسندگان جوان شهرستان به اظهار نظر درباره این کتاب پرداختند.