فهرست

تازه ترین اخبار

به مناسب سومین سالروز شهادت سردار دل‌ها؛

برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران با موضوع شهید سلیمانی

برنامه های متعدد فرهنگی همزمان با سومین سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با سومین سالروز شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و ضرورت تبیین ابعاد مکتب این شهید والامقام برای ترویج اندیشه و تفکر مکتبی ایشان و همچنین زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدای مقاومت، کتابخانه های عمومی استان تهران در سطوح مختلف با برنامه ریزی  برنامه های متنوع فرهنگی با موضوع شهید سلیمانی، میزبان مراجعه کنندگان و علاقمندان شدند.

به همین منظور ویژه‌برنامه «عقیق سرخ» همراه با رونمایی از کتاب «سلیمانی عزیز ۲» و محفل ادبی «جان فدا» همراه با معرفی کتاب های«کوچک مرد» و «ما با تو سربلندیم» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان در کتابخانه مرکزی پارک شهر، آیین رونمایی و نقد و بررسی کتاب «هم راه» در شهرستان ری، ویژه برنامه فرهنگی «سرباز زهرا(س)»در شهرستان اسلامشهر؛ نشست مطالعاتی و بررسی کتاب «حاج قاسم وجاسوس» در  شهرستان ورامین، «نمایشنامه خوانی» در شهرستان های پاکدشت، قرچک و دماوند  برگزار شد.

همچنین برگزاری برنامه های متنوع از جمله معرفی کتاب، قصه گویی، نشست های کتاب‌خوان، مسابقه نقاشی و  کاردستی از برنامه های سومین سالروز شهادت سردار سلیمانی در کتابخانه های عمومی استان بود که با حضور پرشور اعضا به ویژه کودکان و نوجوانان در سطح کتابخانه های استان از طریق حضوری و مجازی در بستر های مختلف به اجرا در آمد.

ویژه‌برنامه «عقیق سرخ»

به مناسبت سومین سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ویژه‌برنامه «عقیق سرخ» همراه با رونمایی از کتاب «سلیمانی عزیز ۲» و اجرای نمایشنامه‌خوانی به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و با همکاری انتشارات حماسه یاران با حضور دبیرکل و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شاعران برجسته، کتابداران و اصحاب رسانه  در سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.
 

 مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ علیرضا زند وکیلی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ مهدی قربانی، نویسنده کتاب «سلیمانی عزیز ۲»از جمله شخصیت هایی بودند که در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند.


شعر خوانی قاسم طراوت‌پور؛ از شاعران برجسته کشور؛ قرائت دلنوشته زینب، دختر ۷ ساله شهید مدافع حرم حبیب‌الله شیری جعفرزاده، خطاب به حاج قاسم و اجرای گروه نمایشنامه‌خوانی توسط گروه نماد به کارگردانی محمد یزدی از جمله برنامه‌های جنبی این مراسم بود.

محفل ادبی «جان فدا» همراه با معرفی کتاب «کوچک مرد» و کتاب «ما با تو سربلندیم»

در آستانه روز جهانی مقاومت و همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار دل ها، محفل ادبی «جان فدا» همراه با معرفی کتاب «کوچک مرد» نوشته طیبه شامانی و کتاب «ما با تو سربلندیم» گردآوری شده توسط بابک نیک طلب و حامد محقق  به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و با مشارکت محافل ادبی جوانه‌ها و چکاد با حضور جمعی از شعرا، کتابداران، اعضای کودک و نوجوان محافل ادبی استان؛ اصحاب رسانه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار و به صورت زنده نیز از بستر فضای مجازی پخش شد.

طیبه شامانی، حمید هنرجو، اکرم السادات هاشمی پور، سمانه رحیمی، سمیه بابایی، حامد محقق، صبا فیروزه‌ای از جمله شاعرانی بودند که در این محفل ادبی به قرائت سروده‌های خود با موضوع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پرداختند.

خوانش نمایشنامه های «من قاسم سلیمانی ام» و «مفقود دوم» در شهرستان پاکدشت

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت و با حضور سرهنگ رضا امجدی ؛فرمانده سپاه ثامن الحجج پاکدشت، اکرم نادری؛رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ؛تنی چند از مسئولین و شخصیت های فرهنگی  پاکدشت، خانواده های شهدای مدافع حرم، جانبازان، ایثارگران و اعضای کتابخانه های عمومی؛ نمایشنامه های «مفقود دوم» و «من قاسم سلیمانی ام» در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امام جعفر صادق علیه السلام پاکدشت به اجرا در آمد.

در این نشست خانواده های شهیدان: امیر کاظم زاده، جواد خواجه صالحانی، محمد یوسفی، شیر علی حیدری، نور محمد داودی، علی سینا وفایی، حفیظ الله بیگی، سید علی موسوی و شهید حسن حسینی حضور داشتند.
گفتنی است در این مراسم میثم رمضانی، محسن اختیاری، مهدی رمضانی و پوریا سوادی از بازیگران گروه نمایش آوین به ایفای نقش شخصیت های دو نمایش «من قاسم سلیمانی ام» و «مفقود دوم» پرداختند.
همچنین مریم پیرویسی کتابدار کتابخانه عمومی امام جعفر صادق علیه السلام و سیده مریم حسینی مسئول کتابخانه عمومی پروین اعتصامی فیلستان در خوانش نمایشنامه ها مشارکت نمودند.

نشست مطالعاتی و بررسی کتاب «حاج قاسم وجاسوس» در کتابخانه شهید فتوحی شعار ورامین

به میزبانی کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار و با همکاری موسسه فرهنگی هنری رسول آفتاب کتاب" حاج قاسم وجاسوس" با حضور، رحیم مخدومی ؛نویسنده اثر، شعله جهانگیری از نویسندگان بومی شهرستان، محمدرضاکریمی ؛رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین و  حضور پرشورکودکان ونوجوانان علاقمند به کتاب، در کتابخانه شهیدفتوحی شعار شهرستان ورامین برگزار شد.

در ابتدای این نشست فرشته وفائی؛ مسئول کتابخانه شهید فتوحی شعار در مورد کتاب "حاج قاسم و جاسوس "و حضور نویسنده کتاب توضیحاتی  بیان داشت و گفت: کتاب «حاج قاسم و جاسوس»، اثری به قلم رحیم مخدومی، نویسنده نام‌آشناست که از سوی انتشارات رسول آفتاب منتشر شده است. این کتاب با روایتی از حاج قاسم و ویژه رده سنی کودک و نوجوان منتشر شده است.
در ادامه استادمخدومی نویسنده کتاب به سوالات کودکان در مورد داستان حاج قاسم و جاسوس پاسخ داد و کودکان و نوجوانان حاضر در نشست به خوانش جمعی کتاب پرداختند.

نمایشنامه خوانی از کتاب «من قاسم سلیمانی ام» در مدارس شهرستان دماوند

همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی؛ به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند ؛ نمایشنامه خوانی از کتاب «من قاسم سلیمانی ام» با همکاری اداره آموزش و پرورش در مدارس دماوند و آبسرد برگزار شد.
بر اساس این گزارش؛ نمایشنامه خوانی از کتاب  «من قاسم سلیمانی ام» نوشته مرتضی شاه کرم؛ با اجرای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان دماوند توسط حسین ناصری؛ کارگردان و آرمین غلامی وعلیرضا مجدم؛ گویندگان نمایشنامه خوانی با همکاری اداره آموزش و پرورش در مدارس فاطمه شعبان دماوند، دستغیب و شهید شعبانی آبسرد و همچنین در ویژه برنامه ای در مسجد جامع دماوند به اجرا در آمد.

حسین محمدی؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند در معرفی این نمایشنامه گفت: (من قاسم سلیمانی ام) دارای سه شخصیت محوری است که ویژگی یاران و وفاداران سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را روایت می کند.
وی افزود:فرمان پذیری، ولایت عهدی و ولایت مداری از فرمانده، توجه به بیت المال و در پایان توسل و تضرع به ائمه اطهار (ع) به ویژه حضرت فاطمه زهرا (س) از مفاهیم بارز و کلیدی است که در این نمایشنامه به مخاطبان و سربازان ایشان گوشزد شده است.  

آیین رونمایی و نقد و بررسی کتاب ارزشمند «هم راه» در شهرستان ری

همزمان با سالروز شهادت سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی؛ آیین رونمایی کتاب «هم راه»، روایتی از سیروس دهقان شیری از همراهان شهید سلیمانی با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری در محل تالار اجتماعات کتابخانه شیخ صدوق شهرستان ری برگزار شد.

سیروس دهقان شیری؛ روای و نویسنده کتاب و از همراهان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ابتدای نشست به بیان خاطراتی از این شهید بزرگوار پرداخت و گفت: در این اثر سعی شده با قلمی ساده و به دور از تکلف ابعاد شخصیتی آن شهید بزرگوار به تصویر کشیده  و خواننده با واقعیت شخصیت سردار دلها همراه شود.
در ادامه ابوالفضل درخشنده؛ مدرس ادبیات داستانی، ضمن تشکر از زحمات نویسنده کتاب گفت: کتاب اثری از واقعیت زندگی و شخصیت سردار سلیمانی است و آن خلا و فاصله ای که دشمنان با تهاجم فرهنگی بین ایشان و نسل جوان می خواهند ایجاد کنند، تلاش شده با نگارش این کتاب پر شود.
درخشنده با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار داشت :باید تمامی مسئولین فرهنگی برای نزدیکی بیشتر بین شهدا و نسل جوان تلاش کنند و این باور که شهدا و مدافعان کشور، افرادی مشابه سایر افراد جامعه هستند را تقویت نموده تا جوانان آنان را دست نایافتنی و غیر واقعی تصور نکنند.


در پایان پس از شعرخوانی شاعر اهل بیت استاد عبدالمجید فرائی و تقدیر از خانواده معظم شهید زمانی نیا با حضور مسئولین از کتاب "هم راه" رونمایی به عمل آمد.  

قصه گویی از کتاب «عموقاسم» در کتابخانه علامه قطب الدین رازی

به همت اکرم محسن پور مسئول و طیبه نصیری کتابدار کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین نشست قصه گویی و  خوانش شعر به مناسبت سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی در کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار گردید.
در این نشست اعضای کودک کتاب" عمو قاسم "نوشته محمد علی جابری را جمع خوانی کرده و سپس به شعر خوانی کتاب" سرباز نامه" سروده افشین علا پرداختند.

برگزاری ویژه برنامه فرهنگی «سرباز زهرا(س)» در شهرستان اسلامشهر

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلامشهر و با هدف پاسداشت سومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی ویژه برنامه فرهنگی «سرباز زهرا(س)» با محوریت شعرخوانی و معرفی کتاب با حضور امین اسدی؛ معاون سیاسی، امنیتی، انتظامی، اجتماعی فرماندار اسلامشهر، شاعران برجسته شهرستان، جمعی از روسای ادارات، مسئولین کتابخانه های عمومی، علاقه مندان به شعر و اعضای کتابخانه های عمومی در محل سالن اجتماعات فرمانداری اسلامشهر برگزار شد.  

راضیه سالاری؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی و امین اسدی؛ معاون سیاسی، امنیتی، انتظامی فرمانداری اسلامشهر از جمله مسئولین شهرستان بودند که در این نشست به بیان سخنرانی در خصوص ویژگی های شخصیتی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پرداختند.

 در ادامه این نشست سید وحید سمنانی،  زین العابدین چمانی، رضا خوش تراش پسندیده  و نوشین نامداری از جمله شاعران برجسته شهرستان اسلامشهر بودند که اشعار خود با موضوع سردار سلیمانی و حضرت فاطمه زهرا «س» را برای حاضرین در جمع قرائت کردند.  
بر اساس این گزارش معرفی کتاب های «هزارجان گرامی» توسط راضیه سالاری؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی، «از چیزی نمی ترسیدم» توسط سهیلا آذربرا ؛مسئول کتابخانه شهید صارمی و «ذوالفقار» توسط شیرین خوش بیان ؛عضو کتابخانه اباصالح «عج» و پخش کلیپ با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از دیگر برنامه های این نشست بود.

نشست نمایش نامه خوانی «مفقود دوم» در قرچک

ام لیلا رفیع پور مسئول کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان قرچک با اعلام این خبر گفت: با توجه به تجربه خوب نشست های کتابخوان و استقبال مخاطبان، خوانش نمایش نامه «مفقود دوم» با حضور فعال جمعی از اعضای نوجوان در کتابخانه برگزار شد.
رفیع پور، در ادامه بیان کرد: در این نشست، نمایش نامه «مفقود دوم» از کتاب"من قاسم سلیمانی ام" نوشته مرتضی  شاه کرم، با نقش خوانی اعضاء نوجوان در این کتابخانه برگزار شد.


مسئول کتابخانه عمومی اقبال لاهوری قرچک با اشاره به این که نمایش نامه خوانی یک فعالیت گروهی و تمرین متن خوانی و  از فعالیت های ترویجی کتابخانه است، گفت: این نمایشنامه توسط سارا آدینه پور در نقش مادر، هانیه مخلص آبادی در نقش علیرضا، هستی مخلص آبادی در نقش محمود، مبینا نظری در نقش جوان، مهدیس مولایی در نقش سردار سلیمانی و مهسا پرویزی در نقش راوی،   به شکلی بسیار زیبا و دلنشین خوانده و اجرا شد.

رنگ آمیزی با موضوع«#من-حاج-قاسم-سلیمانی-ام» در کتابخانه پروین اعتصامی شهرستان بهارستان

به همت اعظم صالحی مسئول کتابخانه پروین اعتصامی به یاد سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛  رنگ آمیزی با موضوع"#من-حاج-قاسم-سلیمانی-ام"با حضور تعدادی از اعضای کودک و همراهی والدینشان درکتابخانه پروین اعتصامی‌برگزار شد.
در این برنامه کودکان، تصاویر زیبایی را رنگ آمیزی کرده و آن را تقدیم به روح بلند و آسمانی این شهیدوالامقام نمودند.