فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهریار مطرح شد:

تاکید فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه ها بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی

نورالله طاهری فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های شهریار در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی و ترویج فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهریار با حضور محمدهادی ناصری؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ نورالله طاهری فرماندار شهرستان؛ رضا غلامی معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری؛ حبیب اشجعی مشاور حقوقی و مسئول هماهنگی امور حوزه فرماندار؛ زهرا رضائی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان؛ روسای شورای اسلامی، شهرداران و معاونین فرهنگی شهرداری‌های شهرستان شهریار برگزار گردید.

انجمن کتابخانه‌های عمومی شهریار راهکار و برنامه‌ جدید در ترویج فرهنگ کتابخوانی ارائه دهد

فرماندار شهرستان شهریار در این جلسه ضمن قدردانی از اقدامات اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی تهران و کتابخانه‌های عمومی شهرستان، اظهار کرد: انجمن کتابخانه‌های عمومی شهریار باید در رابطه با جذب اقشار مختلف به کتاب و کتابخوانی حرف‌ها و برنامه‌های جدید ارائه دهد  و اگر این چنین شود قطعاً در افزایش سطح علم و آگاهی مردم تأثیرگذار خواهد بود.
نورالله طاهری با اهمیت به تسریع در امر نوسازی و شاداب سازی کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: تمام دستگاه‌ها و ادارات شهریار آمادگی کامل دارند که بدون در نظر گرفتن سقف مشخص،  حمایت‌ و همکاری‌های کامل را از برنامه‌ها و اقدامات اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران داشته باشند.

شهرداری باغستان مامور به بازسازی کتابخانه عمومی تفکر در کوتاه ترین زمان است

طاهری با اشاره به اهمیت تسریع در بازسازی کتابخانه عمومی تفکر شهریار، شهرداری باغستان را موظف به تعیین تکلیف وضعیت ملکی کتابخانه کرد و خواستار شد تا با استفاده از تمام امکانات موجود این کتابخانه بازسازی و در اختیار علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گیرد.

فرماندار شهریار با بیان اینکه ظرفیت‌های بالایی در سطح شهرستان برای توسعه فضای کتاب و کتابخوانی وجود دارد گفت: امیدواریم با اهتمام ویژه و جدیتی که در سطح مدیریتی جدید استان در حوزه‌ کتابخان‌ه های عمومی وجود دارد ، شاهد انقلابی بزرگ در این حوزه در آینده نزدیک باشیم.

محمد هادی ناصری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از فعالیت کتابخانه‌های عمومی استان تهران در ایام شیوع کرونا اظهار کرد: از اسفندماه سال گذشته با یک شرایط جدید و مخاطره آمیز در جامعه مواجه شدیم که فعالیت کتابخانه‌های عمومی را نیز مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر با محدودیت‌های جدی همراه کرد.

وی با اشاره به اینکه در این ایام راهکارهای جدید و متفاوتی در کتابخانه‌های عمومی برنامه‌ریزی و اجرایی شد گفت:  رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی اقتضا می‌کرد کتابخانه‌های عمومی در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه‌های متفاوتی با ایام عادی برای مخاطبین خود در نظر بگیرند.

وی افزود: به منظور پر کردن اوقات فراغت اعضای خانواده‌ها که در اسفند ماه بصورت ملموس و جدی احساس می‌شد، با برنامه ریزی‌های صورت گرفته فعالیت‌های متنوع و جدیدی به همت همکاران و کتابداران استان تهران انجام پذیرفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران به برگزاری فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی کتابخانه‌ای در فضای مجازی و تولید و انتشار ۱۹۰ دقیقه فیلم و کلیپ مرتبط با کتابخوانی در اسفندماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: این مطالب تولیدی الکترونیک درقالب‌های گوناگون در اختیار خانواده ها و علاقه مندان قرار گرفت.

وی افزود: در فروردین ماه سال جاری نیز اقدامی را برای نخستین بار در سطح کتابخانه‌های عمومی کشور در قالب یک مجموعه آموزشی بر پایه آموزش الکترونیک برای اعضا ارائه شد که مورد توجه علاقه مندان قرار گرفت و مبنایی شد برای برنامه ریزی مدرسه تابستانی دانایی که این برنامه نیز با افتخار از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران براساس سند آموزشی کاربران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

 ناصری با بیان اینکه بیش از ۴۲۰۰ نفر به صورت مجازی در مدرسه تابستانی خواندن مشارکت داشتند، گفت: گستره تنوع محتوای این دوره‌ها در ۱۶ سرفصل گوناگون برای کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال و حتی والدین مورد توجه بود که در مباحث‌ آموزشی و کارگاه‌هایی کارآفرینی و کسب و کارهای خانگی کار ارائه شد‌ و بیش از ۴۲۰۰ نفر نیز به صورت مجازی از این ظرفیت استفاده کردند.

ناصری در ادامه تشریح برنامه های اداره کل کتابخانه ها افزود: برگزاری ۱۲ نشست نقد و بررسی کتاب در فضای مجازی بصورت پخش زنده در شبکه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی از دیگر اقدامات اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران در ایام کرونایی بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در ادامه با بیان اینکه حادثه کتابخانه تفکر اتفاق تلخی بود که آبان ماه سال گذشته شاهد آن بودیم گفت: با تدبیر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیشنهاد شد این اقدام ضد فرهنگی با یک اقدام فرهنگی و مردمی جبران شود که اگر بعدا گفته شد یک کتابخانه در جریان اغتشاشات دچار آسیب شد در تاریخ نیز گفته شود که مردم یک ناحیه و منطقه با همراهی کل کشور نسبت به جبران این اتفاق تلخ اقدام کردند.

جمع آوری بیش از ۴۰ هزار جلد کتاب با مشارکت مردمی برای کتابخانه تفکر

وی با اشاره به اینکه با فراخوان عمومی  کتابخانه‌های عمومی کشور جهت دریافت کتاب های اهدائی هم میهنان عزیز بسیج شدند که بالغ بر ۴۰ هزار جلد کتاب برای کتابخانه تفکر در این حرکت مردمی جمع‌آوری شده است، گفت: از لحاظ عمرانی در نقشه جدید این کتابخانه تقویت و رفع نقاط ضعف قبلی به منظور بهبود بهره‌مندی از فضای کتابخانه مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان بازسازی، تجهیز و بازگشایی شود.

وی در پایان ضمن تقدیر از حمایت‌های صورت گرفته توسط مسئولین فرهنگ دوست شهرستان شهریار خاطرنشان کرد: امیداواریم با همکاری و مساعدت‌های فرمانداری، شهرداران و مجموعه مدیریت شهری شهرستان بتوانیم شاهد پیشرفت، شکوفایی و بهبود وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهریار باشیم.

همچنین در این جلسه زهرا رضائی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهریار با ارائه دستور جلسه، وضعیت اجرای مصوبات جلسه قبل انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهریار را تشریح کرد و به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهریار پرداخت.

بررسی وضعیت انتقال کتابخانه عمومی شهریار به خانه فرهنگ و هنر و اقدامات مورد نیاز در تسریع این امر از دیگر نکات مطرح شده در این جلسه بود.

نسخه قابل چاپ