فهرست

اخبار شهرستان ها

در نخستین کارگاه غیر حضوری «کتابداری تعطیل نیست» بررسی شد:

چالش‌ها و فرصت‌های کتابخانه‌های عمومی در ایام کرونایی

در نخستین کارگاه غیر حضوری «کتابداری تعطیل نیست» با تدریس رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی دو جلسه چالش‌ها و فرصت‌های کتابخانه‌های عمومی در ایام کرونایی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های استان تهران، کارگاه غیر حضوری «کتابداری تعطیل نیست» با تدریس فاطمه پازوکی رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و عضو کمیته کتابخانه‌های عمومی اتحادیه انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) طی دو جلسه به صورت مجازی برگزار شد.
در اولین روز کارگاه، فاطمه پازوکی به بررسی اطلاعات پایه درباره ویروس کرونا که هر کتابداری باید با آن آشنا باشد، پرداخت و با تاکید بر اهمیت پیگیری اخبار و اطلاعات این بحران از طریق منابع معتبر، عنوان کرد: کتابداران به عنوان قشر مطلع جامعه و متخصصان علوم اطلاعات باید در کسب اطلاعات دقیق و متقن توجه کافی داشته باشند.
وی با تشریح ابعاد این بیماری و با اشاره به اینکه، سرعت انتشار و ماندگاری بالای این بیماری خطر آن را دوچندان کرده است، گفت: ابهام از وضعیت آینده مهمترین شوکی است که این بیماری به دنیا وارد کرده است. به ویژه اینکه صنایع و مشاغل بسیار زیادی در دنیا از بحران به وجود آمده توسط این بیماری متضرر شده اند ولی در حوزه آموزش با استفاده از به کارگیری آموزش از راه دور توسط رسانه‌ها این مشکل تا حد زیادی مرتفع شده است.
عضو کمیته کتابخانه‌های عمومی اتحادیه انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری با اشاره به اینکه بروز این بیماری و مشکلات ناشی از آن منجر به ایجاد چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی برای کتابخانه‌های عمومی نیز شده است، به ارائه فعالیت‌های صورت گرفته توسط کتابخانه‌های عمومی در سایر کشورها در این شرایط پرداخت.
در دومین روز کارگاه نیز فاطمه پازوکی، با اشاره به اینکه تعطیلی فیزیکی کتابخانه‌های عمومی، تعامل کتابخانه‌ها با جامعه و فعالیت‌های متداول کتابخانه‌ها از چالش‌های کتابخانه‌ها در این وضعیت هستند، افزود: تولید، اشتراک، ارزیابی و استفاده درست از اطلاعات، از فرصت‌های پیش آمده هستند و کتابخانه‌های عمومی کشور نیز با استفاده از فضای مجازی به اجرای اقدامات متنوع و خلاقانه همچون قصه‌گویی، مشاوره، معرفی کتاب، شعرخوانی، آموزش کاردستی پرداختند که تاثیر بسزایی در ارتباط گیری با مخاطبان دارد.
بررسی راهکارهای ارائه شده در سند «رهنمودهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای مقابله با کرونا در کتابخانه های عمومی» از دیگر مباحثی بود که در این کارگاه مطرح شده و کتابدران به ارائه سوالات و پیشنهادهای خود در این زمینه پرداختند.  
گفتنی است سلسله کارگاه‌ها و دوره های آموزشی غیرحضوری به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، جهت بهره مندی مخاطبان خاصه اعضای کتابخانه ها از فضاهای فرهنگی ـ آموزشی در ایام تعطیلی کتابخانه های عمومی به دلیل شیوع ویروس کرونا، طرح ریزی و اجرا شده است.

نسخه قابل چاپ