فهرست

اخبار شهرستان ها

به همت مسئول کتابخانه شهید فتوحی شعار ؛

کتاب سه مرد افلاکی توسط شعله جهانگیری نویسنده اثر معرفی شد

به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس ؛کتاب سه مرد افلاکی با حضور شعله جهانگیری نویسنده اثر در بستر فضای مجازی کتابخانه شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس و به همت فرشته وفایی، مسئول کتابخانه شهید فتوحی شعار، کتاب «سه مرد افلاکی» نوشته شعله جهانگیری، با حضور نویسنده اثر در این کتابخانه برگزار شد.
جهانگیری در معرفی کتاب سه مرد افلاکی گفت:منظور از سه مرد افلاکی شهید منصور سوریان، شهیدمحسن سوریان و پدر این دوشهید بزرگوار محمد علی سوریان است که این کتاب به طور ویژه به زندگی شهید منصور سوریان، فرمانده دلاور دشت ورامین می پردازد.
وی در ادامه سخنانش به بیان انگیزه اش از نوشتن این کتاب پرداخت و گفت:سه شاخصه مهم من را به نوشتن زندگی این شهید ترغیب کرد. اول اینکه وی در سن ۲۶ سالگی ازدواج می کند و بعد از گذشت سه روز از ازدواجش راهی جبهه می شود و این مسئله را شرط ازدواج خود قرار داده بود. دوم اینکه به دنیا آمدن فرزندش نیز او را از رفتن به جبهه منصرف نکرد و با وجود گذشت ۱۴ روز از به دنیا آمدن فرزندش، مجدد راهی مناطق جنگی شد؛ سومین شاخص مهم اینکه در اعزام آخرش به خانواده خود خبر می دهد که این بار آخری است که به جبهه می رود و دیگر برنمی گردد و بعد از ۱۵ سال پیکر مطهرش  به وطن بازگشت.
 

نویسنده حوزه دفاع مقدس با بیان اینکه آیین رونمایی این کتاب ۸ خرداد امسال با حضور مادر و فرزند شهید سوریان برگزار شد، افزود:پس از برگزاری مراسم رونمایی در چندین جلسه کتاب"سه مرد افلاکی"را  به دانش آموزانم دادم و از آن ها خواستم نظراتشان را در مورد کتاب بیان کنند. تجربه به من نشان داد صحبت از شهدا برای دانش آموزان شیرین است. آن ها با شخصیت کتاب همزاد پنداری می کردند. این کتاب پاسخ خوبی برای ذهن پویای نسل امروز است. هر چند آنان زمان و شرایط جنگ تحمیلی را درک نکرده اند ولی مشتاقانه به دنبال درک آن زمان هستند و سوالات بسیاری دارند که بی پاسخ مانده است و این وظیفه نویسندگان حوزه دفاع مقدس است که ذهن نوجوان را با شهدا، زندگی و رفتار و اخلاقیات آنان بیش از پیش آشنا سازند.


در ادامه جهانگیری به کتاب"منصور آسمان"اشاره کرد و گفت: کتاب"منصور آسمان"از مجموعه کتاب های «قصه ی فرماندهان دیار ۱۵ خرداد» است که زندگی شهید سرلشگر منصور ستاری را روایت می کند و توسط موسسه فرهنگی رسول آفتاب به چاپ رسیده است.
 

سپس جهانگیری به کتاب دیگرش"روزی که شادی ام بمباران شد"اشاره کرد و گفت: ترویج فرهنگ ایثار وشهادت در میان نسل جدید به این دلیل ضرورت دارد که نوجوانان و جوانان از شرایط آن زمان مطلع شوند و مطالعه کتاب شهدا انگیزه ای است تا با حال و هوای ۸سال دفاع مقدس تا حدودی آشنا شوند. درکل فرهنگ شهدا، انسان ها را از غرق شدن در مادیات، رها می کند و توکل به خدا و ازخودگذشتگی را به همه ما یادآوری می کند. نوشتن از شهدا، در واقع الگودهی و الگو گیری به نوجوانان و جوانان از فرهنگ ایثار و شهادت است، امیدوارم این فرهنگ رابه دست فراموشی نسپاریم.

نسخه قابل چاپ