فهرست

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار شهرستان ها

همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد؛

آئین نقد و بررسی کتاب «موهای تو خانه ماهی هاست» در کتابخانه عمومی ولایت شهرستان قرچک

همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتاب «موهای تو خانه ماهی‌هاست» با حضور محمدرضا شرفی خبوشان، نویسنده اثر و فاطمه بهبودی، منتقد در کتابخانه عمومی ولایت شهرستان قرچک نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ نشست نقد و بررسی کتاب «موهای تو خانه ماهی هاست» با حضور محمدرضا شرفی خبوشان،  نویسنده اثر، فاطمه بهبودی، کارشناس و منتقد و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به میزبانی کتابخانه عمومی ولایت شهرستان قرچک برگزار شد.

در ابتدای نشست که عصر روز یکشنبه برگزار شد «فاطمه سوریان» به عنوان مجری به معرفی نویسنده اثر پرداخت و گفت: این رمان، نوشته «محمدرضا شرفی خبوشان»، جایزه بهترین اثر جشنواره داستان انقلاب در بخش رمان نوجوان و رمان برگزیده در بخش ویژه نخستین جشنواره سراسری داستان اشراق را کسب کرده است.

سوریان گفت: شرفی خبوشان نویسنده ای ملی هستند و رمان بی کتابی ایشان برنده جایز جلال شده است.

وی ادامه داد: نویسنده کتاب «موهای تو خانه ماهی هاست» دغدغه تاریخی دارد و حوادث تاریخی را به زبان شیرین برای ما روایت می کند.

فاطمه بهبودی، منتقد ادبی حاضر در این نشست هم در آغاز سخنانش گفت: عنوان کتاب قدری عاشقانه است، روح شاعرانه نویسنده به عنوان کتاب دمیده شده است، اما می شد عنوان دیگری که با داستان منطبق باشد را انتخاب کرد ولی به هر صورت برخی اظهار دارند که این عنوان را دوست دارند.

او در ادامه افزود: نویسنده کتاب را با یک نثر ساده شروع کرده که از امتیازات ایشان می باشد، در نثر کتاب تشبیهات و تعابیر زیبایی به کار رفته است علاوه بر این در نثر کتاب موقعیت هایی برای هم ذات پنداری خواننده وجود دارد.

 وی ادامه داد: در این کتاب هیجان و التهاب عشق متبلور است، همانطور که ورود دختر غاضریه خود نماد و رگه هایی از عشق است.

این منتقد با بیان اینکه نویسنده دغدغه نوجوان را خوب می شناسد و از دل مشغولی ها و گفتگوی درونی نوجوان صحنه های خوبی خلق می کند، تصریح کرد: تعلیق در داستان وجود دارد و شخصیت ها در این داستان معقول و باورپذیر است، پیوند فضاسازی و دیگر عناصر داستان در نهایت یک کتاب خوب به ما ارائه داده است که با خواندن آن لذتی بیش از یک لذت زودگذر به ما می دهد، لذتی که همراه با ارائه دانش و آگاهی است و این لذت در جان آدم می نشیند و هر از گاهی باعث یادآوری می شود.

بهبودی در بخش پایانی سخنانش اظهار کرد: نویسنده بهتر است از تکلف و پیچیدگی های کتاب بکاهد و برای نوجوانان ساده تر بنویسد که با آن بیشتر ارتباط برقرار کنند.

در ادامه محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده کتاب «موهای تو خانه ماهی هاست» نیز ضمن قدردانی از برگزاری آئین نقد کتاب بیان داشت: برگزاری آئین نقد کتاب موجب افزایش تجربه نویسنده می شود.

این نویسنده کشوری تصریح کرد: مطالعه تاریخ گذشته موجب وجود انسان می شود یعنی هر انسانی باید تاریخ و گذشته کشوری که در آن زندگی می کند را بداند.

شرفی، با بیان اینکه نیاز اساسی به دانش تاریخی داریم عنوان کرد: برای اطلاعات تاریخ گذشته فقط مطالعه کتاب‌های درسی کافی نیست باید برای افزایش آگاهی از تاریخ گذشته کتاب‌های رمان، داستان و اسناد را مطالعه کرد.

وی با معرفی کتاب «موهای تو خانه ماهی‌هاست» گفت: اگر خواسته باشیم به عمق انقلاب اسلامی پی ببریم باید مطالعه داشته باشیم.

وی ادامه داد: رخداد حماسه ساز انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به طور فشرده یک کار همگانی است، هم نویسنده هم مردم؛ یک شاهکار را مردم به وجود می آورند با اهمیت دادن و مشارکت در آن اثر، طوریکه از خواندن آن احساس شعف و امید حاصل آید.

شرفی، با اشاره به این مطلب که مطالعه ما را از کلیشه نجات می دهد افزود: کتاب دارای تازگی است.

وی اضافه کرد: همه شما درباره ۱۵ خرداد خوانده اید، اما این کتاب کمک می کند به داشته های جدیدی دست یابید، به ویژه که قصه این رویداد مهم از زبان یک نوجوان روایت می شود، پس کودکان و نوجوانان به راحتی قادرند با کتاب همذات پنداری کنند. درباره خواندن رمان تاریخی ذکر نکته ای را ضروری می دانم، اگر نوجوان به اختیار شخصی خواندن تاریخ را تجربه کند با آن ارتباطی بهتر برقرار می کند، این خواسته در رمان تاریخی قابل دستیابی است.

در بخشی از این نشست یکی از خوانندگان کتاب ضمن اشاره به بومی بودن ماجرای داستان گفت: خواندن این کتاب برای کسانی که در این شهرستان ساکن بودند لذت آن را دو چندان می کند.

 فاطمه سادات شالچی زاده از دیگر خوانندگان کتاب اظهار داشت: ظاهر کتاب مناسب و کم نظیر است، از نظر ویرایشی اشکالی در آن نیست، داستان ضرباهنگ و کشش خوبی را داراست.

خواننده دیگری نیز بیان کرد: نویسنده به خوبی توانسته است جریان های تاریخی را به هم پیوند دهد و هنر غافلگیری و جذب خواننده را دارد.

گفتنی است در پایان جلسه با اهدای لوح سپاس از نویسنده و منتقد حاضر در نشست تقدیر شد.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ