فهرست

اخبار شهرستان ها

برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «چه فکر خوبی! » در شهرستان پاکدشت

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت، نشست نقد و بررسی کتاب «چه فکر خوبی!» با حضور نویسنده و تصویرگر اثر، در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛  به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت، نشست نقد و بررسی کتاب «چه فکر خوبی!» با حضور نرگس محمدی، نویسنده و تصویرگر اثر، پیام ابراهیمی، منتقد نشست، محمد کارخانه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی پاکدشت، کتابداران، معلمان و صد نفر از دانش آموزان نه و ده ساله در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.

پیام ابراهیمی، منتقد نشست پس از شنیدن نظرات برخی از شرکت کنندگان، ضمن اعلام خرسندی از حضور در بین کودکان خطاب به آنان ابراز داشت: خوشحالم که امروز در بین شما هستم، از سوال هایی که پرسیدید و مطالبی که بیان کردید، چیزهای زیادی یاد گرفتم. من فکر می‌کنم خواندن کتاب همیشه کار خوبی است، حتی اگر کتاب خیلی خوبی را هم انتخاب نکرده باشیم، اما بهتر است کتاب خوب انتخاب کنیم چون از خواندنش لذت بیشتری خواهیم برد.

منتقد نشست ضمن یادآوری موضوع "به اشتراک گذاشتن کتاب ها" بین دوستان و آشنایان گفت: از شما خواهش کنم کتاب‌های خوبی را که خوانده اید به بقیه معرفی کنید و کتاب هایی را که خریده اید به بقیه دوستان تان قرض دهید و آنان را در لذت کشف اسرار جدید شریک کنید؛ من هم سعی می کنم کتابهای متنوع و جذابی بخوانم و آنها را به دوستانم قرض بدهم و به این طریق آنان را در کشف و درک لذت کتابخوانی با خود شریک نمایم.

ما آدم ها مثل گلهاییم. گل ها شبیه هم نیستند، اما زیبایند.

نشست با پرسش و پاسخ پیام ابراهیمی و دانش‌آموزان در مورد مساله‌ی زیبایی، معیارهای زیبایی و نقش و تاثیر اخلاقیات بر تصویر دیگران از ما ادامه پیدا کرد. دانش آموزان با هدف بررسی ویژگی های یک فرد زیبا از نگاه دیگران، به تبادل نظر پرداختند. آنان به ویژگی های چون لبخند زیبا، کمک با دیگران، راه رفتن با آرامش و ... اشاره کردند.

در انتهای این بحث منتقد نشست ابراز داشت: از برآیند همه صحبت ها، به این نتیجه می رسیم که همه ما زیباییم. درست مثل گل ها که شبیه هم نیستند، اما همه آنها زیبا و قشنگند. اگر ما بتوانیم با اخلاق خوش یا با فعالیت هایمان کاری کنیم که بقیه خوشحال شوند حتما ما هم مثل گل ها زیباییم.

یگانه بودن هر انسان در جهان هستی؛ محور اصلی کتاب «چه فکر خوبی!» است.

در ادامه نرجس محمدی به سوال‌های مخاطبان پاسخ داد.وی در مورد نقش خیال و رویا در تصاویر کتاب، نگاه جهانی به داستان و توجه به آن در تصاویر کتاب، خصوصیات مهم کتاب‌های تصویری و همچنین توجه به زیبایی‌های خود و یگانه بودن هر انسان در جهان هستی به عنوان محور اصلی کتاب «چه فکر خوبی! »  توضیحاتی ارائه کرد.

 نویسنده و تصویرگر کتاب «چه فکر خوبی!» تصریح کرد: کتاب خواندن با بچه ها و براى بچه ها هميشه بخش دلنشينى از پروسه بعد از توليد کتاب محسوب می شود. اين كه راجع به داستان و تصاوير با مخاطب صحبت كنيم و نظراتشان را بشنویم، يك تجربه بى نظير است كه نقش مهمى در توليد كتاب هاى آتى دارد. این دیدار و گفتگو با دانش آموزان كتابخوان که با همراهى كادر مسئول و دلسوز مدرسه و راهنمایی کتابداران کتابخانه ها، به منتقدانى حرفه ايى و كتابخوان هايى جدى تبدیل شده اند، تجربه ای ارزشمند براى من به عنوان یک نویسنده و تصويرگر كتاب كودك است.

این نویسنده ضمن اشاره به دقت و تمرکز بچه ها در خواندن متن و مشاهده تصاویر کتاب بیان کرد: بچه ها با دقت تمام تصاوير را ديده و داستان را جزء به جزء خوانده اند و بهتر از همه اين که سوال های زیادی داشته و ترسى از بيان نظراتشان ندارند. آنها آموخته اند که با صداى رسا نظراتشان را بگویند و سوالاتشان را بپرسند. آنها منتظر جوابی هستند تا مسئله ای که در ذهن دارند حل شود، قطعاً اين مهارت ارزشمندى است که جز با كتاب خواندن و شرکت در گروه هاى كتاب خوانى بدست نمی آید.

به لطف و حمايت نهاد كتابخانه هاى عمومى، كودكان ما امروز كتاب هاى بيشترى مي خوانند. از کارکنان کتابخانه ها متشکرم که برنامه های کتابخوانی و نشست های نقد ترتیب می دهند.

نرجس محمدی در مورد اهمیت و نقش کتابخانه های عمومی در افزایش رغبت به مطالعه از سنین پایین گفت: خوشحالم که امروز به لطف و حمايت نهاد كتابخانه هاى عمومى، كودكان ما كتاب هاى بيشترى مي خوانند. وجود کتابخانه های عمومی يك فرصت بسيار بسيار ارزشمند است كه تداوم فعالیت های آنان نقش مهمى در آينده بچه های سرزمین مان دارد. از کارکنان کتابخانه ها متشکرم که برنامه های کتابخوانی و نشست های نقد کتاب ترتیب می دهند. فعالیت های ترویجی کتابخانه ها باعث مسرت و خوشحالی است.

گفتنی است اکثر کودکان شرکت کننده نظرات خود را در مورد کتاب بیان کردند و خاطر نشان کردند: کتاب «چه فکر خوبی!» برای آنان کتاب چالش برانگیزی است و یکی از نادرترین کتاب هایی است که هم ایده و هم تصویرگری آن برایشان بسیار جذاب بوده است.

کتاب «چه فکر خوبی!» به نویسندگی و تصویرگری نرجس محمدی توسط نشر طوطی به بازار کتاب راه یافته ‌است. این کتاب در سال ۲۰۱۸ منتخب دوسالانه‌ی نمایشگاه Cow در کشور اوکراین شده ‌است.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ