فهرست

اخبار شهرستان ها

به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب برگزار شد؛

نشست مجازی نقد و بررسی کتاب «ترکش دوست داشتنی» در شهرستان شمیرانات

به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب ، نشست مجازی نقد و بررسی کتاب «ترکش دوست داشتنی» در فضای مجازی کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی، نشست نقد و بررسی کتاب «ترکش دوست داشتنی»، عصر روز چهارشنبه 28 آبان ماه با حضور محمد خسروی راد، نویسنده اثر؛ رحیم مخدومی، منتقد اثر، احمد ابوالقاسمی، راوی اثر و جمعی از علاقه‌مندان، به دبیری ریحانه ابراهیم‌زادگان، در فضای مجازی کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات به آدرس https://www.skyroom.online/ch/tehranpl.ir/shemiranat برگزار شد.
 
محمد خسروی راد، نویسنده اثر در معرفی کتابش گفت: کتاب فوق سی‌امین داستان چاپی من است که در قالب داستان شفاهی با بخش‌های کوتاه و بخش‌بخش، نگارش شده است. تجربه نویسندگی به من آموخته که شروع و پایان‌های کوتاه برای خواننده جذابیت ایجاد می‌نماید لذا کتاب ترکش دوست‌داشتنی با این سبک و سیاق نگارش یافته است.
وی افزود: انتخاب سوژه برای نویسنده از آن جهت اهمیت می‌باید که نویسنده این امکان را دارد که بتواند در ورای آن، حرف‌ها و نکات مدنظر خود را بیان نماید. دلایل انتخاب زندگینامه ابوالقاسمی جهت نگارش نیز در کلام نخست کتاب(مقدمه) ذکر شده است. دغدغه کلی انتخاب زندگی یک قاری قرآن از این جهت برایم جالب بود که می‌توانست فضای غبارآلود فرهنگی آن زمان را شفاف‌سازی نماید و جامعه را هر چه بیشتر با قاریان، مربیان و استادان قرآن آشنا سازد.
نویسنده کتاب «ترکش دوست داشتنی» اظهار داشت: انتخاب شخصیت ابوالقاسمی، امکان بررسی یک شخصیت چندوجهی، در حوزه‌های مختلف اجتماعی، زندگی و مسئولیت‌های مختلف و غیره جهت نوشتن یک داستان واقعی را برایم مقدور ساخت. این داستان واقعی می‌توانست الگویی عملی و مناسب و چراغ راهی برای نوجوانان برای ورود به فضای تلاوت قرآن باشد.
در ادامه رحیم مخدومی، منتقد اثر درباره کتاب گفت:از زمانی که این کتاب به دستم رسید و لحظاتی را که صرف مطالعه آن کردم ، به عنوان یکی از فرصت‌های خوب زندگی ام قلمداد می‌کنم. این کتاب از دو منظر شایان توجه است. زیرا کتاب های زیادی درباره خاطرات دفاع مقدس داریم اما خاطرات قاری دفاع مقدس، یک اثری نو در این قلمرو محسوب می‌شود. ازسویی دیگر جز یکی دو اثر در زمینه قاریان، کتاب دیگری چاپ نشده است. نوشتن این روایت‌گری، اقدامی خوب محسوب می‌شود که انتظار می‌رود ادامه پیدا کند.
مخدومی افزود، عنوان خوب کتاب، جدای از سوال‌برانگیز و تامل‌برانگیز بودن، نکات عجیبی را در بردارد. کتاب دارای طرح جلد بامسما و هوشمندانه‌‌ای است که با گل و بوته اسلیمی و مرتبط با محتوا انتخاب شده است. شخصیت مادر در این کتاب، بسیار حائز اهمیت و تامل‌برانگیز است؛ از ویژگی‌های دیگر کتاب، وجود خاطرات طنز  است که موجب خواندنی و شیرین‌تر شدن کتاب شده است؛ کتاب و زندگینامه، سرشار از درس‌های اخلاقی و معنوی و مصادیق عملی فراوان است.
سپس احمد ابوالقاسمی، راوی اثر از کتاب و خاطرات مغفول مانده و در کتاب نیامده، از هم‌محله بودن و دوستی با شهید محمد ناظری، شهید خانجانی و شهید صبوری برای حاضران در برنامه مجازی گفت.
جلسه با خوانش بخشی از کتاب توسط دبیر جلسه و پیشنهاد مطالعه زندگی این قاری جانباز در کتاب «ترکش دوست‌داشتنی» به اتمام رسید.عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ