فهرست

اخبار شهرستان ها

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک در سال جاری برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک باحضور اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی و نهضت مطالعه مفید شهرستان قرچک با حضور حجت الاسلام اسماعیلی امام جمعه شهرستان قرچک، حمیدرضا خدایی راد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، علیرضا رشیدیان بخشدار مرکزی، آمنه بیات رئیس اداره کتابخانه های عمومی و دیگر اعضاء این انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
در ابتدای جلسه آمنه بیات رئیس اداره کتابخانه های عمومی قرچک، ضمن قدردانی و خیرمقدم به اعضاء انجمن در خصوص برنامه های اجرا شده اداره کتابخانه های شهرستان در سال 98، روند اجرای مصوبات پیشین انجمن و برنامه های اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در سال 99 و ارائه طرح توسعه کتابخانه عمومی جنت جهت افزایش خدمات رسانی به مردم منطقه مواردی را ارائه کرد.
بیات ضمن تشریح برنامه های جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: هدف از این جشنواره ترویج فرهنگ مطالعه و آشنایی بیشتر افراد بویژه قشر جوان با سیره معصومین به ویژه امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) است.
ادامه امام جمعه شهرستان قرچک سرانه و زیرساخت های فرهنگی را متناسب با میزان جمعیت و ظرفیت های این منطقه ندانست و گفت: زیرساخت های فرهنگی قرچک نیازمند توجه مسئولان ملی و استانی است.
حجت الاسلام اسماعیلی افزود: علیرغم رشد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در دهه اخیر نه تنها از ارزش کتابخانه ها و کتابخوانی کاسته نشد بلکه فرهنگ مطالعه روز به روز در حال گسترش است و در قرچک نیز علیرغم شرایط کرونا اقدامات ارزشمند پابرجا بود.
وی بیان کرد: زیرساخت های فرهنگی از جمله وجود کتابخانه برای هر کشوری دارای اهمیت است به ویژه در کشور ما با وجود فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و ما این انتظار را داریم مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور و استان تهران به این شهرستان که به لحاظ زیرساختها نیاز به کمک بیشتری دارد، توجه ویژه داشته باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری نیز خاطرنشان کرد: موضوع کتاب و کتابخوانی یک موضوع بنیادین و زیرساختی برای هر جامعه ای محسوب می شود و در شرایط کرونا نیز با اینکه کتابخانه ها تعطیل بودند اما فرهنگ کتابخوانی همچنان فعال بود.
حمیدرضا خدایی راد افزود: اداره کتابخانه ها برنامه های خود را بصورت مجازی و الکترونیکی در جهت افزایش کتابخوانی تداوم بخشد.
بخشدار مرکزی قرچک نیز در این جلسه اظهار داشت: کتابخانه روستایی داودآباد ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بهره برداری از آن بطور حتم سرانه مطالعه را افزایش و سطح فرهنگی روستاها را نیز غنی تر می کند.
گفتنی است در این نشست مصوبات جلسه پیشین انجمن، توسط حاضرین بررسی و مقرر شد  به منظور رفاه حال مراجعین و گسترش فضای مطالعاتی کتابخانه جنت و با توجه به مذاکره رئیس شهرستان با شهردار و موافقت شفاهی ایشان،کار تعمیرات و گسترش فضای کتابخانه انجام گیرد، فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان از جمله نقد و رونمایی کتاب با رعایت پروتکل های بهداشتی در کتابخانه ها برگزار گردد، تأکید بر خریداری کتاب به منظور تقویت و غنی سازی منابع کتابخانه های عمومی شهرستان به مبلغ 400 میلیون ریال از حساب انجمن و اقدام جهت اخذ سند مالکیت کتابخانه های شهرستان از طریق مسکن و شهرسازیااز دیگر مصوبات این جلسه بود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ