فهرست

اخبار شهرستان ها

با ارسال پیامی صورت گرفت؛

دعوت امام جمعه شهرستان پاکدشت از مردم برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن لزومی امام جمعه شهرستان پاکدشت، در پیامی از مردم جهت شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت و بر شناخت معارف اهل بیت به ویژه امام رضا(ع) و امام جواد(ع) تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن لزومی امام جمعه شهرستان پاکدشت، در پیامی از مردم جهت شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت و بر مطالعه و شناخت معارف اهل بیت به ویژه امام رضا(ع) و فرزندشان گرانقدرشان امام جواد(ع) در ماه مبارک رمضان تاکید کرد. در متن پیام آمده است:

یکی از کارهای مهم فرهنگی که ضرورت دارد مشخصاً بیان شود معارف اهل بیت علیهم السلام است که هم اکنون با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان و جشنواره کتابخوانی رضوی، ظرفیت و بستر مناسبی برای شناخت و معرفی بیشتر اهل بیت وجود دارد. معرفی زندگینامه اهل بیت به زبان ساده برای عموم مردم مسئله بسیار مهمی است. شناخت ما شیعیان از زندگی و ابعاد شخصیتی ائمه(ع) شناخت کافی نیست، چون در زندگی ائمه(ع) مطالعات جامعی نداشته ایم و به همین اعتقادات سطحی که آنها را جانشین پیامبر اسلام(ص) می دانیم اکتفا کرده ایم. هر چه از نظر معارف و شناخت به مبانی فطری، بیانات، احادیث، احکام بیان شده و اخلاقیات ائمه اطهار(ع) نزدیک‌تر شویم، قطعاً ایمانمان قوی تر می شود.
اکنون که در شرایط کرونا هستیم و خیلی از مردم کمتر به بیرون منزل رفت و آمد می‌کنند، خیلی از کارمندان با استفاده از امکانات فضای مجازی به دورکاری مشغول شده اند و بسیاری از مردم در منزل اوقات فراغتشان را با فضای مجازی پر می کنند، پسندیده است که نهادهای مسئول فرهنگی و نیز کلیه فعالان فرهنگی مطالب مفیدی را در باب شناخت اخلاقیات ائمه(ع) و احادیث آنها در بستر فضای مجازی ارائه نمایند. تعداد زیادی از روایات مربوط به شخص امام هشتم است که ارائه آنها به مردم قطعا قدم مفیدی در بسط سیره اهل بیت خواهد بود. امام هشتم در زمانه ای می زیستند که حکام جور و ظلمه در مبانی دینی، سره و ناسره و مجاز و حقیقت را بهم آمیخته بودند و مردم نیز تقریبا راه گم کرده بودند. در آن زمان بیشتر نیاز به تبیین و تفسیر و تشریح اسلام واقعی بود. امام رضا(ع) در زمان خود مسئله اعتقاد به بلاغت اهل بیت را تشریح فرمودند. ایشان خطاب به شیعیان فرمودند: شما بیان ما را به شیعیان ما برسانید. مقصود این است که اگر علما و دانشمندان و کسانی که به کتب فقهی و روایات مسلط هستند به بیان محاسن و زیبایی های کلام اهل بیت بپردازند، مردم خود به ظرایف موجود در کلام پی خواهند برد و نکته ها را در خواهند یافت. خصوصاً در مورد دو سال انتهایی زندگی حضرت در خراسان مطالب زیادی باید عنوان شود تا مردم به اطلاعات دقیق دسترسی داشته باشند. لذا تکلیف بر دوش حوزه های علمیه و کلیه دستگاه های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران همچون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی، امور مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی و پایگاه دینی بسیج است که در این امر فعال باشند.
امیدوارم به برکت ماه مبارک رمضان کلیه فعالان فرهنگی، کتابداران و آقایان و خانم هایی که در فضای مجازی مشغولند، از تمام ظرفیت فضای مجازی جهت معرفی قرآن، تفسیر قرآن، تبیین معارف اهل بیت به طور هماهنگ استفاده نمایند. همچنین امسال به طور خاص به زندگی امام هشتم(ع) و فرزندشان گرامی شان امام جواد(ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه سلام الله بپردازند. انشالله همه ما در این کار موفق باشیم.
نسخه قابل چاپ