فهرست

اخبار شهرستان ها

فرماندار شمیرانات:

تحول در فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی شمیرانات چشمگیر است

فرماندار شمیرانات: فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی شمیرانات در این مدت کوتاه رشد و پیشرفت داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شمیرانات با حضور سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات؛ محمدهادی ناصری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران، سکینه خاتون مهدیان سرپرست معاونت اداره کل؛ عبدالرضا علی پناه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات؛ پروین بینشیان رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شمیرانات در کتابخانه عمومی شهید باهنر برگزار شد.

گرایش به مطالعه پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و ترویج نشاط و امید در جامعه را به همراه خواهد داشت

سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات در این جلسه با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی باید برای نسل‌های جدید نهادینه شود، گفت: گرایش به مطالعه و بهرمندی از کتاب‌های مفید در زمینه‌های گوناگون برای گذران اوقات فراغت پربارتر کردن ساعات زندگی روزانه، باعث افزایش سطح آگاهی و سواد شهروندان، پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی، ترویج نشاط و امید در جامعه و ایده‌پردازی و روشن‌فکری مردم می‌شود.

وی گفت: شیوع ویروس کرونا که بزرگترین بحران امروزی در جهان تلقی می‌شود، این فرصت را ایجاد کرده تا در مسیر تقویت ظرفیت استفاده از فضای مجازی حرکت کنیم که البته برای کسب توفیقات بیشتر در این مسیر باید سرعت‌بخشی در فراهم‌سازی بسترهای لازم را داشته باشیم.

ساداتی با اشاره به اینکه فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی شمیرانات در روزهای گذشته رشد و پیشرفت چشمگیر داشته از عملکرد سازنده اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران جهت توجه ویژه به توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در شمیرانات تقدیر به عمل آورد و اقدامات اداره کل را جهادی و اثربخش ارزیابی کرد.

گام‌های محکم و مستمری برای ترغیب و تشویق مردم به کتابخوانی برداشته شود

فرماندار شمیرانات هم‌اندیشی انجمن‌ کتابخانه‌های عمومی، خیران نیک‌اندیش و دیگر صاحب‌نظران فرهنگ دوست و همچنین حمایت حداکثری ادارات و دستگاه‌های شمیرانات از کتابخانه‌های عمومی در جهت افزایش سرانه مطالعه را ضروری دانست و افزود: باید با همفکری، هم‌افزایی و برنامه‌ریزی کارشناسانه، گام‌های محکم و مستمری برای ترغیب و تشویق شهروندان، دانش‌آموزان و جوانان به کتابخوانی برداشته شود.

کتابخانه سیار برای خدمت رسانی به مردم کتاب‌دوست روستاهای شمیرانات فعال شود

وی خواستار فعال‌سازی کتابخانه سیار برای خدمت رسانی به مردم کتاب‌دوست روستاهای شمیرانات شد و با اشاره به اینکه اقدامات نوین و خلاقانه جهت جذب و تشویق اقشار مختلف جامعه امری ضروری است، گفت: پیشرفت پایدار هر منطقه‌ای بر پایه توجه به ارتقاء فرهنگی مردم آن متکی بوده که اساس این امر بر ترویج کتابخوانی استوار است.

کتابخانه عمومی شهید باهنر ظرفیت خاصی برای ارائه خدمات ویژه‌ کتابخوانی دارد

محمدهادی ناصری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران نیز در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و سالروز شهادت حضرت سیدالساجدین امام سجاد علیه‌السلام و ضمن تجلیل از حمایت‌های بی‌شائبه فرمانداری شمیرانات از کتابخانه‌های عمومی، بیان داشت: کتابخانه عمومی شهید باهنر در یکی از بهترین نقاط تهران قرار گرفته و ظرفیت خاصی برای ارائه خدمات ویژه‌ کتابخوانی دارد که می‌تواند الگو باشد.

ناصری گفت: به منظور بهره برداری بهتر از فضای کتابخانه برای خواهران و برادران و افزودن بخش‌های جدید مورد نیاز با شهرداری هماهنگ شده تا با حفظ بنای اصلی تغییراتی ایجاد شود و این کتابخانه همانند کتابخانه عمومی پارک شهر از استانداردهای نوین کتابخانه‌ای بهره‌مند شود.

وی گفت: بر اساس بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی تهران و کارشناسی‌های انجام شده جهت نیازسنجی امکانات مورد نیاز آنها، ۳۵ کتابخانه عمومی شهر تهران به رایانه و تجهیزات به روز با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد ريال تجهیز و بیش از ۲۱ هزار جلد کتاب به ارزش ۱۰ میلیارد ریال نیز با نظر کتابداران و اعضاء کتابخانه در سطح استان توزیع شد.

تقویت فعالیت‌های کتابخانه‌ای در فضای مجازی از اولویت‌های اداره کل است

ناصری با اشاره به اینکه یکی از مطالبات مردم تقویت فعالیت‌های کتابخانه‌ای در فضای مجازی بویژه در شرایط کرونایی است، گفت: در راستای تحقق این هدف که از اولویت‌های اداره کل است اقداماتی صورت گرفت که از جمله آن‌ها می‌توانیم به برگزاری مدرسه تابستانی دانایی با ۱۶ سرفصل برای بزرگسالان، کودکان و نوجوانان و والدین بر اساس سند آموزش کاربران نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره کنیم که با مشارکت ۴ هزار نفری همراه بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران با گرامیداشت سالروز درگذشت پرفسور حسابی، از خدمات برجسته و بی نظیر این شخصیت بزرگ از حضور و زحمات ایرج حسابی فرزند پرفسور در انجمن کتابخانه‌های عمومی شمیرانات تقدیر کرد.

وی در پایان با اشاره به لزوم ترویج کتابخاونی در جلسات و محافل عمومی به معرفی کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» نوشته‌: نیکلاس کار پرداخت و گفت: نیکلاس کار، کتاب اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟ را با توصیف عملکرد مغز آغاز می‌کند و با ارائه مدارک و سند‌های علمی توضیح می‌دهد که مغز ما یک واحد زنده و منعطف بوده و مثل یک عضله که با ورزش کردن و تمرین کردن می‌توان مهارت‌های آن را پرورش داد، هرچه بیشتر نیز از بخش‌های مختلف مغز استفاده کنیم، آن بخش را ورزیده‌تر می‌سازیم.

ناصری با بیان اینکه نویسنده عنوان می‌کند که تکنولوژی‌های جدید، شیوه استفاده‌ ما از مغزمان را تغییر داده‌اند و ما، در حال از دست دادن حافظه و در عین حال قدرت تمرکزِ پیوسته‌ خود هستیم، همگان را به مطالعه این کتاب دعوت کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش زمان مطالعه در پیشرفت کشور نقش بسزایی دارد، یادآور شد: با توجه به اینکه این شهرستان قطب گردشگری است، بایستی طرح رستوران‌های دوستدار کتاب که سال گذشته آغاز شد، با جدیت ادامه یافته و گسترش یابد.

عبدالرضا علی‌پناه با اشاره به اینکه طرح ایجاد کتابخانه در لابی برج‌های بلند مرتبه نیز در جهت نهادینه شدن فرهنگ کتاب‌خوانی و استفاده بهینه از اوقات فراغت پیگیری خواهد شد، گفت: جذب کتاب‌های تخصصی شمیران‌شناسی و توزیع در کتابخانه‌های عمومی در دستور کار ما قرار دارد.

پروین بینشیان رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شمیرانات نیز به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان پرداخت و با تشریح ویژه برنامه‌های عمرانی، فرهنگی کتابخانه‌های عمومی شمیرانات خواستار هم‌افزایی و همکاری مسئولین و چهره‌های فرهنگی جهت پیاده سازی با هرچه باکیفیتر این برنامه‌ها شد.

وی با بیان اینکه ۵ باب کتابخانه عمومی شهری و ۳ باب کتابخانه‌ روستایی در شمیرانات فعال هستند، گفت: اکثریت کتابخانه‌های شهرستان با توجه به جمعیت پیرامونی آنها از منابع مطالعاتی خوبی برخوردارند که این منابع شامل کتاب‌های بزرگسال، نوجوان و کودک، کتب مرجع، نشریات و ... بوده و کتابخانه شهدای لواسانات با بیش از ۲۶ هزار جلد کتاب، شهید باهنر با بیش از  ۳۲ هزار جلد کتاب و شهید محلاتی با بیش از ۲۳ هزار جلد کتاب دارای بیشترین منابع کتابی در سطح شهرستان هستند.

بینشیان با بیان اینکه کتابخانه شهید باهنر با بیش از ۲ هزار عضو فعال، دارای بیشترین عضو در بین کتابخانه‌های شهرستان است، افزود: ارائه خدمات به قشر نابینا و کم بینای کشور از طریق پست پیشتاز به صورت کاملاً رایگان در کتابخانه شهید باهنر با ۵۵۰ نفر عضو فعال کم‌بینا و نابینا انجام می‌گیرد.
 

نسخه قابل چاپ