فهرست

اخبار شهرستان ها

در کارگاه «انتخاب کتاب خوب برای کودک» مطرح شد:

تیراژ بالا همیشه نشان دهنده مفید و سازنده بودن کتاب نیست

کارگاه «انتخاب کتاب خوب برای کودک» به همت اداره کل کتابخانه ‏های عمومی استان تهرن در سامانه آموزش آنلاین بصورت غیرحضوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، در ادامه برگزاری کلاس‌های غیرحضوری که با هدف ارائه آموزش‌های تخصصی و عمومی برای گروه‌های سنی مختلف بزرگسال، کودک و نوجوان در حال برگزاری می‌باشد، کارگاه «انتخاب کتاب خوب برای کودکان» با تدریس منصوره مصطفی زاده، کارشناس کتاب کودک، بصورت غیرحضوری برگزار شد.
در این کارگاه مصطفی زاده، با بیان اینکه معیارهای گوناگونی برای انتخاب کتاب خوب وجود دارد، یافتن مناسبترین کتاب با وجود کثرت کتاب حوزه کودک در جامعه امروزی را از مشکلات والدین دانست.وی مطالعه مطالب پشت جلد، بررسی محتوا، تصویرگری، موضوع، نثر، زمان چاپ، سن، جنسیت و سلیقه شخصی که کتاب برای او انتخاب می‌شود، را از جمله معیارهای انتخاب کتاب بیان کرد و افزود: گاهی اوقات ممکن است کتابی دارای تیراژ قابل توجه و خوانندگان بالایی باشد ولی لزوماً کتاب مفید و سازنده ای نباشد.
این کارشناس کتاب کودک، با اشاره به اینکه کتابدار، فروشنده کتاب و جستجو در سایت‌های معتبر اینترنتی به دلیل تجربه در زمینه کتاب و کتابخوانی یاری کننده والدین در امر انتخاب کتاب هستند، گفت: باید به این نکته توجه داشت که همه موارد ذکر شده راهنمای والدین در انتخاب کتاب هستند ولی تصمیم نهایی به عهده والدین است تا با توجه به شناخت خود از شخصیت کودک ِخود ،کتاب مناسب را برگزینند.
این کارشناس کتاب، فرهنگ و ارزش‌های موجود محتوای کتاب‌ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: والدین باید دقت ویژه ای به این موضوع داشته باشند چراکه در صورت بی دقتی در این زمینه ممکن است لطمات جدی به روحیه و شخصیت کودکانی که شناخت و آگاهی کافی در مورد برخی مسائل ندارند، وارد سازد.
منصوره مصطفی زاده، در پایان از والدین دعوت کرد تا با توجه به در دسترس بودن و هزینه بسیار پایین بهره مندی از کتاب‌های جذاب و متنوع کتابخانه‌های عمومی، از کتاب های موجود در کتابخانه ها که با بررسی و تایید کارشناسان این حوزه در دسترس عموم قرار می گیرد، بهره لازم را برای کودکانشان ببرند.
گفتنی است با هدف مهارت افزایی و فراهم آوردن فرصت آموزشی در ایام قرنطینه؛اداره کل کتابخانه‌های استان تهران با استفاده از سامانه‌های آموزش آنلاین برنامه‌های آموزشی و فرهنگی متنوعی را به صورت آنلاین با بهره‌گیری از این امکانات برای گروه‌های سنی مختلف بزرگسال، کودک و نوجوان و در زمینه‌های تخصصی و عمومی طرح ریزی و برنامه ریزی کرده است و تاکنون 5 کارگاه آموزشی از این دوره ها با استقبال خوب اعضای کودک و نوجوان و والدین در بستر فضای مجازی برگزار شده است .
 
نسخه قابل چاپ