فهرست

گزارش

با حضور نویسنده اثر برگزار شد:

نقد و بررسی کتاب در انتهای سراب در شهرستان قدس

همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران مراسم نقد و بررسی کتاب «در انتهای سراب» با حضور رامش یوسفی، نویسنده اثر در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس، مراسم نقد و بررسی کتاب «در انتهای سراب» با حضور رامش یوسفی، نویسنده کتاب و از نویسندگان بومی شهرستان قدس؛ هادی خورشاهیان، منتقد اثر؛ سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس؛ کتابداران و جمعی از علاقه مندان در بستر فضای مجازی برگزار شد.


رامش یوسفی فرزند حبیب الله یوسفی از جانبازان شهرستان قدس است، که خاطرات شهدای غواص از روزهای دفاع مقدس را در کتابی به نام «در انتهای سراب» توسط انتشارات آپامهر منتشر کرده است. کتابهای "بی گناه" و "ویرانه های یک عشق" از آثار دیگر این نویسنده می باشد.
در ابتدای مراسم هادی خورشاهیان از نویسندگان حوزه های ادبیات کودک و نوجوان، شعر، ادبیات داستانی و منتقد جلسه درباره کتاب «در انتهای سراب» گفت: این کتاب شاید عصاره صد جلد کتاب در حوزه انقلاب اسلامی ایران باشد؛ کتابی است که از بعضی  موضوعات آن مانند شخصیت موسی خیابانی و یا بهنام محمدی شاهد ساخت فیلمهایی بوده ایم.
خورشاهیان افزود: نویسنده در این سیصد صفحه به بسیاری از موارد مانند شهدای غواص و هواپیمای ایرباس پرداخته است؛ شاید با مطالعه کتاب فکر کنیم کتاب محصول کار تیمی است اما در واقع یک نفر به تنهایی توانسته کاری به این عظمت را به خوبی انجام دهد.
منتقد جلسه اظهار داشت: لازم است به دو مورد اشاره شود این کتاب یا باید رمان باشد یا کتاب تحقیقی؛ در صورتیکه رمان باشد با وجود یک شخصیت (بهنام) نمی شود به همه موارد کتاب اشاره کرد و اگر تحقیق باشد نیاز است نویسنده در انتهای کتاب منابع و ماخذ فراوانی را ذکر نماید.
خورشاهیان که خود فرزند شهید است اشاره کرد: با توجه به اینکه من با این مطالب و شرایط اشاره شده در کتاب بیگانه نیستم در این کتاب لغزش قلم ندیدم و مطالب دقیق نوشته شده بود؛ شروع داستان از جای مناسبی آغاز و همه موارد نگاشته شده خوب و بجا است و تلفیق رمان و روزنگاری بخوبی صورت گرفته است.
به نظر خورشاهیان نقطه عطف کتاب ماجرای "هانیه" است که نگرش ها و پرسش هایی که درباره اسارت زنان در زمان جنگ مطرح می شود را روشن می سازد؛ مطالب کتاب به قدری گیرا  است که خواننده ترغیب می شود درباره آنها مطالعه کند؛ مسئله اسارت و ادای دین در مقابل کردها که به رزمندگان کمک کرده و مرزها را پاسداری کردند از دیگر مواردی است که به خوبی به آنها پرداخته شده است.
منتقد نشست اظهار داشت: نقطه عطف همه مظلومیت های دفاع مقدس ماجرای 175 شهید غواص است که ناجوانمردانه به شهادت رسیدند و در این کتاب نیز به زیبایی به ماجرای این شهدای گرانقدر پرداخته شده است.
در ادامه رامش یوسفی، نویسنده کتاب «در انتهای سراب» با اشاره به اینکه از دوران کودکی در بطن جنگ بود و پدر و چهار برادرش در جنگ حضور داشتند و برخی از بستگان خود را در جنگ از دست داده هدف خود را از نگارش این کتاب ادای دین نسبت به شهدا، جانبازان و اسرا دانست.
وی با اشاره به اینکه در ابتدا تصمیم به خاطره نویسی داشت و طی سه سالی که برای نگارش این کتاب صرف کرد و ضمن دیدار با جانبازان و نگارش خاطرات آنها به نگارش رمان برای بیان حوادث انقلاب و دفاع مقدس و آشنایی با واقعیت جنگ به خصوص برای نوجوانان و جوانان مصمم شد.
در ادامه برنامه مبینا جهانگیری و فرحناز خواجه وند از شرکت کنندگان در این مراسم به بیان نظرات خود درباره کتاب پرداختند و با اشاره به بیان ملموس وقایع انقلاب و تاثیر آن بر آگاهی نوجوانان و جوانان، توصبه به خواندن این کتاب نمودند.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ