فهرست

گزارش

با بازگشایی کتابخانه عمومی پارک شهر؛

اعضای قدیمی کتابخانه پارک شهر تهران گردهم آمدند

بازگشایی کتابخانه عمومی پارک شهر تهران پس از انجام عملیات تعمیر و بازسازی، خاطراتی شیرین را برای اعضای قدیمی این کتابخانه تداعی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم بازگشایی کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران، سه‌شنبه ۵ شهریور ماه برگزار شد. گشایش مجدد این کتابخانه پس از انجام عملیات تعمیر و بازسازی، خاطراتی شیرین را برای اعضای قدیمی این مرکز تداعی کرد. بخشی از این خاطرات در قالب گفتگوهایی در ادامه آمده است:

مرضیه موسوی، یکی از اعضای قدیمی کتابخانه عمومی پارک شهر است که سال ۷۰ به عضویت این کتابخانه درآمد. وی با یادآوری خاطرات خود از مراجعه به کتابخانه پارک شهر، بیان کرد: یادم می آید برای کنکور سال ۱۳۷۱ در سالن مطالعه این کتابخانه درس می خواندم و از آنجا که تقریبا تمامی دانش آموزان محله منیریه برای مطالعه به اینجا می آمدند، صندلی کم بود و باید صبح های زود به کتابخانه می آمدم. بعد از قبولی در دانشگاه نیز بسیار از منابع این کتابخانه استفاده کرده ام. امروز دو فرزند دارم و یادم می آید که در سال ۱۳۸۹ آن ها را عضو کتابخانه عمومی پارک شهر کردم. در مدت تعطیلی کتابخانه به منظور تعمیر و بازسازی، از آنجا که منزل ما نزدیک به پارک است، همواره پیگیر زمان بازگشایی کتابخانه بودم. خبر بازگشایی کتابخانه  را دیروز از طریق پیامک دریافت کردم و امروز به همراه پسر ۹ ساله ام دوباره به اینجا آمدیم. امروز فضای کتابخانه،‌ به ویژه بخش کودک بسیار جذاب تر از پیش شده است و به نظر می رسد منابع بیشتری نیز در این کتابخانه وجود دارد.

مجید مافی، خبرنگار، که بیش از ۱۵ سال عضو کتابخانه عمومی پارک شهر بوده است، با اشاره به نحوه عضویت خود در کتابخانه، بیان کرد: آن زمان در روزنامه قدس کار می کردم؛ روزی برای حضور در نشستی خبری به اینجا دعوت شدم؛ آن روز خبرنگاران حاضر در نشست می توانستند به صورت افتخاری عضو کتابخانه شوند و من به عضویت کتابخانه درآمدم و بسیار از منابع آن استفاده کردم. امروز از بازگشایی مجدد این کتابخانه با فضایی وسیع تر، چیدمانی بهتر و خدمات بیشتر بسیار خرسندم و انشاالله شاهد رشد بیش از پیش کتابخانه ها در سطح کشور باشیم.

وی افزود: در گذشته بیشتر مراجعان از سالن مطالعه کتابخانه استفاده می کردند؛ من به واسطه رشته تحصیلی ام، بیشتر علاقمند به مطالعه کتاب هایی در حوزه هنر بودم. امیدوارم زین پس بیش از سالن مطالعه، از منابع کتابخانه استفاده شود.

یکی دیگر از اعضای قدیمی کتابخانه مرکزی پارک شهر ضمن ابراز خرسندی از بازگشایی مجدد این مرکز، اظهار داشت: پیش از تعطیلی کتابخانه حدود ۵ سال عضو این مرکز بودم و از سالن مطالعه بسیار استفاده می کردم. یادم می آید در گذشته کلاس قرآن ویژه کودکان در منزل برگزار می کردم و برای آشنایی بیشتر بچه ها با کتاب و کتابخوانی، آن ها را به کتابخانه می آوردم و برایشان کتاب می خواندم. دو روز پیش از طریق پیامک از بازگشایی کتابخانه مطلع شدم. فضای کتابخانه بسیار متفاوت از گذشته شده است؛ شادابی محیط، وجود بخش اینترنت، بخش نابینایان و نیز تسهیلاتی همچون آسانسور بسیار ارزشمند است. بازگشایی مجدد این مکان فرهنگی و ساختمان تاریخی موجب خوشحالی است.

عضو دیگری ضمن ابراز خرسندی از بازگشایی مجدد کتابخانه عمومی پارک شهر، گفت: از سال ۱۳۴۷ عضو این کتابخانه بوده ام و خاطرات خوبی در ذهن دارم. زمانی محصل بودم و به طور مستمر به همراه دوستانم برای مطالعه و استفاده از منابع کمک آموزشی به کتابخانه می آمدم. بعد از اتمام تحصیل نیز، همواره از منابع این کتابخانه استفاده می کردم. پس از تعطیلی این کتابخانه،‌ برای مطالعه و استفاده از منابع به کتابخانه پارک دانشجو می رفتم. امروز که از بازگشایی کتابخانه مطلع شدم، کتاب های کتابخانه پارک دانشجو را تحویل دادم، بعد به اینجا آمدم تا کارت عضویت جدیدی بگیرم. فضای کتابخانه بسیار جذاب و دوس داشتنی تر از گذشته شده و منابع آن بسیار غنی است.

اسدیان، از دیگر کتابدوستان عضو کتابخانه عمومی پارک شهر، با یادآوری خاطرات خوب خود از این مکان فرهنگی، بیان کرد: من از سال ۱۳۶۲ عضو کتابخانه بوده ام؛ این فضا همیشه برایم لذت بخش بود؛ عصری را به خاطر دارم که برای ساعت ها مشغول خواندن کتاب «آناکارنینا» در سالن مطالعه کتابخانه بودم؛ به قدری غرق در این کتاب بودم که متوجه گذر زمان نشدم و به من اطلاع دادند که زمان بستن کتابخانه رسیده است. روز گذشته از طریق پیامک از بازگشایی این کتابخانه آگاه شدم؛ محل کار من نزدیک به کتابخانه است و هر روز از اینجا عبور می کنم؛ در این سالیان تعطیلی کتابخانه و دیدن بسیاری از مراجعان کتابخانه در فضای پارک بسیار غم انگیز بود.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من پرداخت مبلغی برای عضویت در مکانی فرهنگی چون کتابخانه، کار پسندیده ای نیست؛ متاسفانه ما در بین جوامعی هستیم که از سطح سواد پایینی برخوردار هستند؛ باید این وضعیت را بهبود بخشیم و استفاده از کتابخانه یکی از راهکارها در این زمینه است؛ سعی ما باید ترویج کتابخوانی در میان تمامی اقشار اعم از غنی و ضعیف باشد؛ حق عضویت مبلغ زیادی نیست با اینحال شاید مانع ورود برخی به کتابخانه شود.

قاسم محمدرضایی، دیگر عضو قدیمی کتابخانه عمومی پارک شهر ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم بازگشایی کتابخانه،‌ بیان کرد: من پیش از انقلاب عضو کتابخانه پارک شهر بودم؛ مدرسه ما نزدیک کتابخانه بود و من از سالن مطالعه برای خواندن درس هایم استفاده می کردم. یادم می آید در دوره ای موضوع مرگ ذهن مرا بسیار درگیر کرده بود؛ روزی در کتابخانه  مشغول تورق کتابی بودم که عنوان آن را به خاطر نمی آورم،‌ اما پاسخ سوالات خود را در آن یافتم؛ خاطره آن روز همواره در ذهنم برجسته است و از آن زمان کتابخانه به عنوان مکانی برای پاسخ به پرسش ها برایم ماندگار شد. همانگونه که حضرت علی (ع) فرموده اند، کتابخانه به واقع بوستان دانشمندان است.

وی افزود: من عضو کتابخانه بودم و در زمان تعطیلی این مرکز به کتابخانه پارک دانشجو می رفتم؛ از طریق پیامک به من اطلاع دادند که امروز کتابخانه بازگشایی خواهد شد. مراجعه مجدد به کتابخانه برایم تداعی گر روزهای خوب است؛ فضای داخلی کتابخانه به کلی تغییر کرده و بسیار بهتر از گذشته شده است.

نسخه قابل چاپ