فهرست

اخبار شهرستان ورامین

به میزبانی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین برگزار گردید:

برگزاری دومین کارگاه مجازی داستان کودک

به همت اداره کتابخانه های شهرستان ورامین و میزبانی کتابخانه شهید فتوحی شعار سومین کارگاه مجازی داستان کودک با حضور علاقمندان به ادبیات کودک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ؛ به همت اداره کتابخانه های شهرستان ورامین و کتابخانه شهید فتوحی شعار سومین کارگاه مجازی داستان کودک با حضور دبیر محفل ادبی علامه قطب الدین رازی و مدرس کارگاه رحیم مخدومی ، محمدرضاکریمی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین و علاقمندان به ادبیات کودک  برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مخدومی با خوانش ونقد کتاب " آدم کوچولوی گرسنه"  به آهنگ جملات داستان کودک اشاره کرد و گفت : توجه به طول جملات و ایجاد ضرب آهنگ در داستان کودک از جایگاه ویژه ای برخوردار است ،هرچه سن کودک پایین تر باشد جملات داستان کوتاه تر و ضرب آهنگ تندتری نیاز دارد ،گاهی تکرار جملات موجب ایجاد آهنگ ریتمیک و هماهنگ می شود و در نتیجه واژه تصویر مناسبی را در ذهن کودک تداعی می کند.
وی افزود :داستان به سه بخش تقسیم می شود :مقدمه ،تنه و نتیجه؛در مقدمه چند فرآیند صورت می گیرد و البته این موارد به سلیقه نویسنده بستگی دارد:اولین نکته مکان و فضای داستان هست که نویسنده در مقدمه می تواند به آن اشاره کند،دومین مطلب اشاره به شخصیت ها و به ویژه قهرمان داستان در مقدمه داستان و نکته دیگر اینکه آیا این متن ادبی رویکرد طنز یا آموزشی یا خاطره و ... دارد که به این موضوع هم می توان در مقدمه اشاره داشت.
مخدومی تصریح کرد: در تنه داستان ، اتفاق و موضوع  پایه داستان باید ایجاد سوال و انتظار به همراه کنجکاوی در مخاطب ایجاد کند. در داستان از توصیف و ایجاز باید با هم استفاده شود،توصیف یعنی وصف کردن و گسترش دادن فضا با جزییات و حالات ، مثل نفس نفس زنان گفت:"آقای آسیابان لطفا به من هم آرد بده تا نان درست کنم آخه من گرسنه ام" وایجاز یعنی جمع کردن و سریع گذشتن و پرش از آن قسمت داستان یا نوشته ادبی ، و این دو تضاد ایجاد زیبایی و جذابیت در داستان خلق می کند.
وی در پایان سخنانش گفت:در قسمت نتیجه بچه ها دوست دارند قهرمان داستان کودک باشد،در حالی که گاهی اوقات قهرمان داستان بزرگسال هست چرا که بچه ها با قهرمان داستان همزاد پنداری می کنند و علاقه  دارند گره گشای مشکل هم سن و سال خودشان باشد.