فهرست

اخبار شهرستان ورامین

به میزبانی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین و کتابخانه شهید فتوحی شعار برگزار شد:

برگزاری سومین کارگاه مجازی داستان کودک

به همت اداره کتابخانه های شهرستان ورامین و کتابخانه شهید فتوحی شعار سومین کارگاه مجازی داستان کودک در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ؛ به همت اداره کتابخانه های شهرستان ورامین و کتابخانه شهید فتوحی شعار سومین کارگاه مجازی داستان کودک با حضور دبیر محفل ادبی علامه قطب الدین رازی و مدرس کارگاه رحیم مخدومی ، محمدرضاکریمی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین و علاقمندان به ادبیات کودک  برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مخدومی به چارچوب داستان کودک اشاره کرد و گفت : شخصیت پردازی در داستان کودک از جایگاه و ویژگی خاصی برخوردار است .
وی سپس به خوانش و نقد داستان
" هلی تنبلک " بازنویسی پریوش طیبی پرداخت و گفت :این داستان در وجود یک شخصیت و در دل یک عمل به صورت غیرمستقیم به حلزونی اشاره دارد که تنبل هست و با بیان کارهایش به عواقب آثار تنبلی برای گروه سنی الف می پردازد و نویسنده کتاب  بابیان ویژگی ها ی اجتماعی ،احساسی و جسمانی شخصیت وتعداد کم شخصیت آفرینی در داستان به نحو شایسته به هدف خود می رسد.

مخدومی افزود: شخصیت داستان کودک باید از دو ویژگی برخوردار باشد: نخست فوق العاده باشد یعنی در میان انسان ها و موجوداتی که می شناسیم به ندرت یافت شود و دوم اینکه کمیاب باشد چراکه این ویژگی سبب جلب توجه و جذاب بودن شخصیت داستان برای کودک می شود و دومین ویژگی اینکه باور پذیر باشد.
وی در ادامه به خوانش داستان های دیگری از جمله داستان" من بی حوصه ام "پرداخت و گفت :کسانی که به نوشتن داستان کودک علاقه دارند هنگام خواندن داستان های کودکان  به این نکات توجه ویژه ای داشته باشند:مسئله ای که شخصیت داستان قرار است دنبال کند ،ویژگی های ظاهری و باطنی شخصیت داستان ،موانعی که سر راه شخصیت داستان قرار دارد،راه های برطرف کردن موانع توسط شخصیت داستان و  زمان اوج این موانع و مشکلات و برگشت داستان به تعادل اولیه و فرود داستان.